Hatékony módszerek agyunk fejlesztésére

Bár agysejtjeink többsége az anyaméhben formálódik, agyunk bizonyos részei - beleértve a tanulásért és memóriáért felelős területeket is - egész életünkön át folyamatosan termelnek neuronokat. Ehhez a munkához azonban mi is hozzájárulhatunk.

Mutatjuk Rahul Jandial idegsebész ötleteit, amelyekkel javíthatjuk memóriánkat és gondolkodásunkat.

Szorozzunk össze fejben kétjegyű számokat!

Miért sokkal könnyebb fejben kiszámolni, mennyi hatszor három, mint azt, hogy mennyi 16-szor 32? Azért, mert az egyjegyű számokkal végzett matematikai műveleteket az általános iskolában annyit gyakoroltuk, hogy már nem kell gondolkodnunk a válaszon - az eredmények rögzültek a hosszútávú memóriánkban . A kétjegyű számokkal viszont más a helyzet. Ha ezekkel dolgozunk, az a munkamemóriánkat teszi próbára, ugyanakkor fejleszti is. Ha napi öt percet arra tudunk szánni, hogy fejben összeszorzunk kétjegyű számokat, azzal már jelentős fejlődést érhetünk el.

agy, agyműködés, agy fejlesztése, memória fejleszése, gondolkodás, memória,
A fejben számolás, a betűzés és az olvasás jó formában tartja az agyunkat. Fotó: 123rf

Betűzzük a szavakat visszafelé!

Szintén a munkamemóriát dolgoztatjuk meg, ha megpróbálunk visszafelé betűzni egy szót. Ilyenkor ugyanis még a megszokott "normál" betűzésnél is erősebben kell gondolkodnunk, melyik betű után melyik következik. Napi szintű gyakorlással viszont ebben is fejlődhet az agyunk. Próbálkozzunk eleinte könnyebb szavakkal, néhány hét múlva pedig már jöhetnek nehezebb kifejezések is.

Használjuk az "ügyetlenebb" kezünket is!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Általában azt a kezünket használjuk többször, amelyikkel írunk. Ezzel eszünk és ezzel fogjuk meg a fogkefét, a fésűt vagy a bevásárlószatyrot. A szakemberek szerint azonban ajánlott a másik kezünket is minél többször használni. Először biztosan vicces lesz a kevésbé ügyes kezünkkel kirúzsozni magunkat vagy megírni egy rövid bevásárlólistát, de érdemes megpróbálni. Az ilyen szokatlan tevékenységek ugyanis új kapcsolatok létrehozására ösztönzik idegsejtjeinket.

Irány a természet!

Ha napi egy órát töltünk a parkban, azzal csökkenthetjük a stresszt és a vérnyomásunkat is, tehát segít hosszútávon is megőrizni az egészségünket. A jótékony hatásokról itt olvashat bővebben!

A szabadban töltött idő is sokat javíthat agyunk működésén. A Michigani Egyetem tudósainak tanulmánya szerint főként a memóriát stimulálja: a diákok 20 százalékkal jobb eredményt értek el egy memóriateszten egy erdei séta után, mint amikor a városban gyalogoltak. Egy másik tanulmány pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a természetben tett séta, hanem már a természetfotók nézegetése is jelentősen javíthatja a koncentrációt és a rövidtávú memóriát.

Olvassunk minél többet!

Agyunk frissen tartásában az olvasás is fontos szerepet kap, ilyenkor ugyanis aktívan használjuk az agyunkat. Nemcsak az éppen olvasott szöveg megértése miatt, hanem például akkor is, amikor egy karakter fejlődésén gondolkodunk, vagy azt találgatjuk, ki lehet a gyilkos. És minél inkább használjuk az agyunkat, annál erősebb lesz - véli az idegsebész.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra