Nem várható, hogy jelentősen csökkenne a kártevők száma a mostani hideg időszaknak köszönhetően. A néhány napig tartó extrém hideg ugyanis sokkal kevésbé ártalmas a rovaroknak , mint a hosszú nyári szárazság - mondta az InfoRádiónak Merkl Ottó, a Magyar Természettudományi Múzeum bogárgyűjteményének vezetője.
Nem feltétlenül pusztulnak el a rovarok a hidegben, mínusz 15 fokig vígan túlélnek bármit. Igaz, most mínusz 15 fok alatt is volt a hőmérséklet, de a legtöbb rovar ilyenkor elbújik - közölte az entomológus szakértő. "Minden állat igyekszik elbújni télire. Amelyek pedig nem az embereknél telelnek, a talajba vonulnak. Bizonyos mélység alatt ugyanis már egyáltalán nincs fagy a talajban, és mindig marad annyi állat, hogy az egész populáció újraéledjen a következő évben" - vázolta a helyzetet az entomológus .
Az inváziós fajok egy része emberi építményekbe húzódik be. Ősszel sokan megtapasztalhattuk, hogy a poloskák előszeretettel keresték fel az emberek meleg otthonait. Egy részük ugyan a szabadban telel át, de a többség ott is túléli. A kifejlett rovarlárvák ugyan nehezebben bírják a hideget, de a peték bármit kibírnak, akár mínusz 50 fokig is. Annyira alacsony ugyanis az anyagcsere-szintjük, illetve kevés a víztartalmuk, hogy nem tesz bennük nagy kárt a hideg. Ezért a legtöbb rovar általában pete formájában telel.
Inváziós faj például az amerikai szövőlepke hernyója, és az amerikai lepkekabóca, amelyeknek a nevében is benne van, hogy honnan származnak. A poloskáknak is újabb és újabb fajai jelennek meg Magyarországon, és a harlekinkatica sem volt őshonos Magyarországon. "Ahol a harlekinkatica őshonos, ott sokkal keményebbek a telek, mint Magyarországon. Szibéria keleti részén, Észak-Koreában, Kína belső részein a mostaninál is jóval nagyobbak a hidegek.
Azt, hogy egy adott évben mennyi rovar van, jobban befolyásolhatja az előző évi nyár, mint a megelőző nagyon hideg tél. Egy hosszú ideig tartó, nagyon forró nyári szárazság ugyanis sokkal nagyobb kárt tesz a rovarokban, mint a hideg - emelte ki a szakértő. Vannak olyan rovarok, amelyeket valószínűleg vissza fog vetni ez a hideg: azok, amelyek nem távoli hideg területeken őshonosak, hanem a Földközi-tenger mentén, vagy a trópusi, szubtrópusi területeken. Ilyenek például a mostanában betelepülő szúnyogok - a tigrisszúnyog , a koreai szúnyog, az egyiptomi szúnyog -, amelyek valószínűleg egy pár évre visszaszorulnak.
Forrás: InfoRádió