Az Exeteri Egyetem kutatói megfigyelték, hogy a hím egyed táplálásához szükséges energia veszélyezteti a nőstény gyilkos bálna (más néven orka vagy kardszárnyú delfin) egészségét, így a későbbiekben kevésbé képes a szaporodásra és az utódok felnevelésére. "Az anyák feláldozzák a saját élelmüket és energiájukat" - magyarázta az Exeteri Egyetem professzora, Darren Croft.
A "mamahotel" nem csak az embereknél működik
A gyilkos bálnák egész életükben szorosan kötődnek a családjukhoz. Míg azonban a fiatal nőstényutódok felnőttkorukra önállóvá válnak és egyedül vadásznak, a hímek az anyjuktól függenek, és még az általuk megszerzett élelem egy részére is igényt tartanak. A kutatók szerint ez a viselkedés egyfajta evolúciós csere lehet, amelyet az vezérel, hogy a legnagyobb, legidősebb hímek sok utódot nemzenek. Ha egy anya el tudja érni, hogy fia a populáció "nagy hímjévé" váljon, akkor ő lesz a következő generáció számos tagjának nemzője - mutatott rá Croft.
A Current Biology című folyóiratban ismertetett, évtizedek óta folyó kutatás a gyilkos bálnák családi életének megértésére tett erőfeszítések része. Ennek során a kutatók negyven nőstény kardszárnyú delfin életét kísérték figyelemmel 1982 és 2021 között. Felfedezték, hogy minden egyes élő hím egyed után felére csökken annak éves valószínűsége, hogy az anya egy újabb borjút neveljen fel egyéves koráig.
A Vancouver és Seattle közötti terület part menti vizeiben élő déli rezidenseknek mára csak 73 tagja maradt, ezért a tudósok igyekeznek minél alaposabban felderíteni viselkedésüket, hogy megvédhessék őket a kihalástól.