Az emberiség kb. 80 százalékánál ugyanis akkor is fennáll ez a jelenség, ha egészségesek. A háttérben az orr ún. nazális ciklusa áll, amellyel már évezredekkel korábban is foglalkoztak - írja az Index .
Az autonóm idegrendszer utasítására történik
A dolog lényege, hogy az orrkagylók nyálkahártyája az autonóm idegrendszer utasítására néhány óránként hol az egyik, hol a másik orrlyukban duzzad meg, és ezzel eldugítja az adott oldalt . Ennek egyrészt az az oka, hogy így sokkal jobb lesz a szaglásunk, a különféle szagmolekulák ugyanis eltérő tempóban bomlanak le, és az orrunkban található receptorok alkalmazkodnak ehhez. A gyorsan lebomló molekulákat a teljesen nyitott orrlyukunkban vagyunk képesek feldolgozni, a több időt igénylő molekulák viszont könnyebben észlelhetőek a másikban.
Másrészt a folyamatos váltakozás a jelek szerint garantálja, hogy az orrunk képes ellátni a légszűrő és párásító feladatát úgy, hogy közben nem szárad ki.
Segíthet, ha az oldalunkra fekszünk
Bár a változás alapvetően automatikus, valamennyire lehet befolyásolni, például azzal, hogy az oldalunkra fekszünk. Ilyenkor nagyjából negyedóra alatt kidugul az egyik orrlyuk: ha a bal oldalunkon fekszünk, akkor a jobb szabadul fel, ugyanez pedig fordítva is igaz.