Hogyan kerülhet féreg az agyunkba?

Galandférget operáltak ki egy nő agyából, négy évvel Kínába tett látogatása után. Az állat lárvája fertőzött vízből kerülhetett a szervezetébe. Fertőzése igen ritkának számít, vannak azonban olyan paraziták is, amelyek gyakrabban fertőzik meg az embert.

Bizonyos paraziták, ha valamilyen módon bejutnak a szervezetünkbe, szabadon közlekednek a szöveteink között: elérhetnek a szemeinkbe, leggyakrabban pedig az agyunkban kötnek ki. Itt megtelepszenek, növekednek, és mozognak a fejünkben. Éppen ez történt azzal a brit nővel is, akinek kínai útja után a CNN .

"Nagyon kevés dolog mozog az agyban, ez a valami pedig mozgott az agy egyes részei között" - mondja Dr. Effrossyni Gkrania-Klotsas, a nő kezelőorvosa.

A bélrendszer élettere számtalan apróbb-nagyobb élőlénynek. Nemcsak mikrobák, hanem rendszertanilag magasabb rendű paraziták, például férgek is gyakran találhatók itt, nem egyszer súlyos veszélyt okozva. Tudjon meg többet, kattintson! Kínában, Dél-Koreában és Japánban gyakoribbak a Spirometra erinaceieuropaei nevű férgek. A nő egy kínai utazása után észlelte az első tüneteket, négy évvel azelőtt, hogy fölfedezték volna az agyában a parazitát. A tünetei (például fejfájás) alapján először tuberkulózissal kezelték, de az állapota nem javult. Újabb tünetek jelentkeztek: rohamai voltak, és gyengének érezte a lábait. Ez azzal volt magyarázható, hogy a féreg az agyának más területeit nyomta. Ekkor már rájöttek, hogy galandféreg-fertőzése, sparganosisa van. Erre gyógyszeres kezelés nem ismert: a férget minél előbb el kellett távolítani az agyból műtéti úton.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A galandféreg parazitái fertőzött vízzel is bekerülhetnek a szervezetbe

1953 és 2013 között mindössze 300 Spirometra-fertőzés ismeretes; Ázsiában valószínűleg gyakoribb a fertőzés, de pontos adatok sem a férgekről, sem pedig a fertőzéses esetekről nincsenek. A galandféreg genomját azonban nemrégiben leírták, és az is kiderült, hogy igen bonyolult életciklusban fejlődik a parazita. Kifejlett férgek szinte kizárólag kutyák és macskák bélrendszerében találhatóak. De ezek az állatok terjeszteni tudják a férgek petéit, megfertőzve ezáltal például a vizeket. A vízből a lárvák bejuthatnak a vízben élő állatokba is: ráffélékbe, békákba, kígyókba. Az ember pedig úgy fertőződhet meg, ha egy-egy ilyen fertőzött állattal kapcsolatba kerül.

A brit nő a feltételezések szerint Kínában fürdés közben nyelhetett egy kis vizet, amely szerencsétlenségére fertőzött volt. Így került a szervezetébe a féreg. A lárva állapotú állat az agyban cisztákat alakíthat ki, és azokba ágyazódva élhet tovább: károsítva ezzel a szöveteket, ami vakságot, bénulást, de akár halált is okozhat.

Mivel a fertőzés igen ritka, nincs kifejlesztve kifejezetten erre a féregre ható gyógyszer - ez senkinek sem érné meg. De vizsgálatok során más parazitákkal való hasonlóságukat kutatva kiderülhet, mely létező gyógyszerek lehetnek alkalmasak a galandféreg okozta fertőzésre. A brit nő agyából kiműtött állat mintáinak segítségével pedig a fertőzés diagnosztikájában is nagy előrelépést tehetnek a kutatók.

A Spirometra erinaceieuropaei ugyan igen ritkán okoz fertőzést, vannak azonban más galandférgek, amelyek gyakrabban okoznak betegséget. Három ismert galandféreg-faj okoz agyi fertőzést. Közülük az egyik a sertéshúsban található Taenia Solium. Ezt kétféleképpen lehet elkapni. Vagy úgy, hogy az ember félig nyersen fogyasztja el a fertőzött állat húsát; ennek az az eredménye, hogy az ember bélrendszerébe kerül a kifejlett állat (ezt taeniasisnek nevezik). Vagy pedig úgy, hogy a lárva állapotú állat kerül a szervezetbe fertőzött állat vagy ember ürülékéből. Ha a lárva állapotú állat az idegrendszerbe, így az agyba kerül, neurocysticercosist okoz. Utóbbi gyakori tünetei az epilepsziás rohamok.

A fertőzés olyan területeken gyakoribb, ahol elégtelenek a higiénés körülmények: ha nincs mód kezet mosni, az ember még saját magát is megfertőzheti a lárvát a székletéből újra a szervezetébe juttatva. A legtöbb ilyen fertőzés Latin-Amerikában, Afrikában és Ázsiában fordul elő a WHO adatai szerint. Ez a fertőzés egyébként gyógyszeresen jól kezelhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.