Hogyan növeszthetünk több agysejtet?

Bár sokáig úgy gondolták, hogy mindenki meghatározott számú agysejttel születik, és csak ezekkel gazdálkodhatunk, néhány évtizede kiderült, hogy felnőttkorunkban is születhetnek új neuronjaink. Hogyan tehetünk ezért a mindennapokban?

Az agysejtjeink nagy részét már a születésünk előtt birtokoljuk, de az agyunknak vannak olyan területei, melyekben szinte folyamatosan képződnek újabb sejtek. Különösen a hippokampuszban születnek új sejtek, egészen idős korunkig. Azonban az életmódunk miatt jó néhány idegsejtet el is veszíthetünk - érdemes tehát elolvasni, mit tehetünk azért, hogy új agysejtjeink születhessenek! Azonban nemcsak az új agysejtek képződését serkenthetjük, de az agysejtek pusztulásával járó súlyos betegségek kialakulásának esélyét is csökkenthetjük.

A keresztrejtvényfejtés karban tartja az agyat, agysejt demencia kurkuma hippokampusz curry keresztrejtvény mozgás sport halfogyasztás
A keresztrejtvényfejtés karban tartja az agyat

Együnk több halat!

Több kutatás is bizonyította, hogy az omega-3 zsírsavak nagyon jót tesznek az agynak, és segítségükkel megelőzhető például az Alzheimer-kórral összefüggő agykárosodás. Az omega-3 zsírsavakban gazdag halat rendszeresen fogyasztók körében hatvan százalékkal csökkent a demencia kialakulásának az esélye, és ha hetente legalább egyszer halat eszünk, akkor 35 százalékkal csökkenthetjük az Alzheimer-kór megjelenésének esélyét. Egy 2014-es amerikai kutatás pedig úgy találta, hogy azok, akik hetente párolt vagy sütőben sült halat ettek, nagyobb agymérettel rendelkeztek, mint azok, akik soha nem esznek halat.

Tanuljunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulás alaposan megmozgatja az agyunkat, akár tizenöt, akár hetvenöt évesek vagyunk. Egy 1999-es kutatás szerint a felnőtt patkányok agyában kétszer annyi neuron keletkezett egy tanulási folyamatos követően. A nyelvtanulás pedig képes megnövelni az agy, különösen a hippokampusz méretét - derítette ki egy másik, 13 hónapig tartó svéd kutatás. A hippokampusz felelős a memóriáért és az új dolgok tanulásáért is, ezért ha új ismereteket sajátítunk el, ezt a területet dolgoztatjuk meg a legjobban.

Mozogjunk többet!

Az aerob jellegű mozgásformák nemcsak az izmainknak tesznek jót, hanem az idegsejtjeinknek is. Egy 2010-es amerikai kutatás szerint ugyanis a rendszeres sportolás hatására új sejtek képződnek a hippokampuszban. A kutatók emellett állatkísérletekkel azt is bizonyították, hogy nemcsak több agysejtünk lesz a mozgás hatására, de hatékonyabban képesek leszünk azokat használni.

Fejtsünk keresztrejtvényt!

A keresztrejtvények nagyon hatékonyan javítják az agyműködést, és igen látványos mértékben megnövelik a hippokampusz méretét. A Bronx Study on Aging nevet viselő, nagyszabású kutatás során 488 idős embert követtek több éven keresztül, és rendszeresen teszteket is végeztettek velük az agyműködésük vizsgálatára. Úgy találták, hogy a keresztrejtvények képesek átlagosan két és fél évvel késleltetni a demenciával összefüggő memóriaproblémák megjelenését.

Együnk curryt!

Egy 2014-es német kutatás szerint a kurkuma egyik összetevője, az aromás turmeron igen jó hatással van az agyunkra: a fűszer kivonatával etetett patkányok agyában nemcsak új sejtek keletkeztek, de a sérült sejtek is gyógyulásnak indultak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra