Hiába rossz az idő Norvégiában az év nagy részében, mégis jobb ott élni, mint a napfényes Itáliában, holott az is egy fejlett és relaxált életviteléről híres ország. E különbségeket egy látványos térképre vitte fel Jakub Marian nyelvtanulással, tudománnyal és művészetekkel foglalkozó blogja .
A Boston Consulting Group (BCG) nemrég megjelent egyik felmérésének adatai számos szempont, köztük 10 fő tényező (jövedelem, gazdasági stabilitás, foglalkoztatás, egészség, oktatás, infrastruktúra, a jövedelmek elosztása, civil társadalom, kormányzás, környezet) értékelése alapján alakította ki rangsorát. De a számításában összesen 44 mutatót vizsgált, amelyek között a már említettek mellett például a GDP, a infláció, a várható élettartam, a korrupció kontroll alatt tartása vagy a sajtó szabadsága is.
A BCG az úgynevezett fenntartható jólét indexét azért találta ki már jó pár évvel ezelőtt, hogy pontosabb mutatót kínálhasson ügyfeleinek a bruttó hazai termék (GDP) alakulásának bemutatása helyett. A GDP ugyanis nem ad megfelelő képet arról, hogy egy országban mennyire jó élni. Hasonló mutató kifejlesztését többek között az Európai Uniót is foglalkoztatja.
A térképen külön színek jelzik, hogy a maximális 100 pontot elérő Norvégiához képest mennyire vannak lemaradva az európai államok. Magyarország még éppen befér a 70-80 pont közötti csoportba, ahova a kelet-európai államok többsége tartozik, de kevés választja el attól, hogy a 60-70 közöttiek színét kapja, amelybe Fehéroroszország, Görögország, Horvátország, és Lettország sorolható. Kisebb meglepetésre viszont ebben az összeállításban a nyugati államok közül Olaszországot szűken verjük.
Forrás: hvg.hu