A BBC a JAMA Neurology című szaklapban megjelent kutatási anyagra hivatkozva azt írja, a legjelentősebb fejlődésen azok az agyterületek esnek át, amelyek a mozgáskoordinációért felelősek. A leglassabban az emlékezettel összefüggésbe hozott részek gyarapodnak ebben a korban.
A kutatók szerint az ilyen jellegű adatok értékelése lehetővé teheti bizonyos fejlődési rendellenességek – például az autizmus – prognosztizálását.
Az orvosok évszázadokon át a babák fejkerületének mérésével figyelték az agy fejlődését. Azonban mivel az emberek fejmérete eltérő lehet ez a módszer nem tekinthető teljesen megbízhatónak. A University of California kutatói ezért agyszkenner segítségével vizsgálták 87 újszülött agyát, egészen három hónapos korukig.
A leggyorsabb változások közvetlenül a születés után indultak be, a babák agyának mérete ilyenkor átlagosan napi 1 százalékkal nőtt. Később ez lelassul, a 90-napos periódus végére 0,4 százalékra esik vissza.
A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a kisagy, amely a mozgáskoordinációért felelős akár meg is kétszerezheti a méretét az első három hónap alatt. A legkisebb mértékű növekedésen a hipokampusz, az emlékek kialakulásáért felelős terület fejlődik a legkevésbé. A kutatók szerint ez természetes, hiszen ilyenkor az újszülött számára legfontosabb készségek fejlődnek elsődlegesen.
„Ez az első alkalom, amikor pontos méréseket tett valaki közzé a babák agyának fejlődéséről, olyan méréseket, amelyek nem boncolási adatokon vagy kevésbé hatékony mérési módszereken alapulnak” – magyarázta Dr. Martin Ward Platt a newcastle-i Royal Victoria Infirmary gyermekorvosa.
A vizsgálat megállapította, hogy a koraszülöttek agya 4 százalékkal kisebb mint a teljes terhességi periódus végén születő gyerekeké. Bár a koraszülötteknél gyorsabb fejlődés tapasztalható, a három hónapos periódus végén agyuk még mindig 2 százalékkal kisebb.
A vizsgálat következő szakaszában azt mérik fel a kutatók, hogy a terhesség alatt történő alkohol vagy drogfogyasztás mennyiben befolyásolja az agy méretét születéskor.