Így hat az időjárás a testünkre

Sokan meglepődnek, amikor megtudják, hogy az időjárás milyen sokféle módon lehet hatással a testünk működésére. Hogy csak egy példát említsünk: kutatások szerint a memóriánk a felhős, esős napokon jobban működik, mint a fényes, napsütéses napokon.

A hidegben ezért kell állandóan pisilnünk Biztosan sokan érezték már, hogy ha olyankor tartózkodnak kint hosszú ideig, amikor hideg van, állandó pisilési inger kínozza őket. De mi állhat a jelenség mögött? Részletek itt .

De ez persze még messze nem minden, derül ki a Brightside gyűjtéséből. Különösen meleg és párás napokon a testünk nehezebben hűti le magát, nem párolog el megfelelően az izzadság, a folyadék pedig összegyűlhet a végtagokban, amelyek ettől megduzzadhatnak. A nagy meleg a szívünkre is extra terhelést ró, de az extrém hideg sem jó, mert ilyenkor a szívnek azért kell keményebben dolgoznia, hogy a testünket melegen tartsa a vér keringetésével. Éppen ezért ilyenkor megnőhet a stroke és a szívroham esélye, és ez a nagy melegre is igaz.

Extrém hideg esetén a szívünknek keményebben kell dolgoznia.
Extrém hideg esetén a szívünknek keményebben kell dolgoznia. Fotó: Getty Images

Amikor a hőmérséklet alacsonyabb lesz, a levegőben kevesebb lesz a nedvesség, ez pedig a bőrünkre is hatással van - kiszáradhat, kirepedezhet, és belobbanhatnak az olyan bőrbetegségek, mint az ekcéma vagy az atópiás dermatitisz. A téli időszakban gyengülhet a haj és a köröm, mivel az erek összeszűkülnek a hidegtől, így a sejtekbe kevesebb oxigén és tápanyag jut el. Éppen ezért ilyenkor a hajnak és a bőrnek is fontos az extra ápolás és hidratálás. Hideg időben az ízületi panaszok jelentkezésének esélye is megnő, mivel az alacsony hőmérséklet hatására besűrűsödhet az ízületi folyadék. Az ízületek, inak is merevebbek lesznek, mivel a keringés a végtagok helyett inkább a belső szervek felé irányul, hogy melegen tartsa őket.

Borongós időben jobban tudunk koncentrálni

A hidegben összehúzódó erek miatt a migrénes panaszok kialakulásának esélye is megnőhet, de ilyen hatású az erős szél, a túl erős napfény, a száraz levegő illetve a légnyomás csökkenése is. A meleg, nedves levegővel pedig az asztmásoknak gyűlik meg leginkább a baja. Érdekes tény továbbá, hogy pszichológiai kutatások szerint a borongós, szürke idő sokaknál segíthet abban, hogy jobban tudjanak koncentrálni, fókuszálni, és jobban össze tudják szedni a gondolataikat. Ugyanakkor az ilyen idő és a napfény hiánya csökkenést idéz elő a D-vitamin-szintünkben, aminek a hatására az immunrendszer gyengül, és a hangulatunk is rosszabb lesz, emiatt pedig hajlamosabbá válunk a depresszióra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.