Az Amerikai Vegyészek Társaságának 238. nemzeti gyűlésén számoltak be a füstmentes dohány policiklikus aromás szénhidrogéntartalmáról, ez is megerősíti azt a számos bizonyítékot, hogy a füstmentes dohány kéttucatnyi más olyan karcinogén (rákkeltő) anyagot is tartalmaz, amelyek szájüregi és hasnyálmirigyrákot okozhatnak. A policiklikus szénhidrogének (PAH) gyakran előfordulnak a természetben, fa, szén, húsban található zsírok és szerves anyagok égésekor keletkeznek, ideértve a grillezést is.
Napjainkban a füstmentes dohánytermékek egyre népszerűbbek, forgalmuk a nyolcvanas évek óta megduplázódott, mivel az emberek úgy gondolják, ez kevésbé veszélyes. Azonban Dr. Irina Stepanov, a Minnesota Egyetem Masonic Onkológiai Központjának vegyésze azonban rácáfol erre: "Már a vizsgálatunk előtt azonosítottak benne 28 karcinogén anyagot, hosszú távú használata daganatok kialakulásához vezethet." Emellett a krónikus tubákolás a cigarettázáshoz hasonlóan nikotinfüggőséget okozhat.
Korábban azt gondolták, a szippantott dohányban nem keletkeznek PAH-k, mivel használat közben nem égetik, azonban előállítása során belekerülnek ezek az anyagok. Ez valószínűleg akkor történik, amikor a dohánylevelekből előállítják a tubákot és eközben közvetlen kapcsolatba kerül az ehhez használt parázsló tűzifa füstjével és az abból származó PAH-kkal. Stepanov és csapata jelenleg a különböző márkák PAH-tartalmát hasonlítja össze.
Forrás: Medipress hírszolgálat