Nyakunk a test igen érzékeny területe: akárcsak az arcon lévő, úgy a nyaki bőrfelület is fokozottan ki van téve a nap UV-sugarainak és más környezeti ártalmaknak, ezért gyorsabban megjelennek rajta a ráncok . Emellett a nyaki izmok feszessége is gyengül idővel, a szövetek pedig megereszkednek. A tokák eltüntetésére szerencsére számos lehetőség ismert már.
A toka eltüntetésének módjai
A fiatalos és feszes nyakkontúr helyreállítására műtéti beavatkozásokkal is van lehetőség, de számos kezelés is ismert, amely egyetlen vágás nélkül segíti a bőr feszessé és fiatalossá tételét. Előbbieket invazív, utóbbiakat pedig non-invazív eljárásnak hívjuk, és nemcsak jellegükben, de hatásaikban is eltérőek. A két típus között helyezkednek el az úgynevezett minimál invazív eljárások, melyek során az orvos csupán kis felületen hatol be a kezelendő szövetekbe - jellemzően néhány tűszúrással. Kinek melyiket javasolt elvégezteni a kezelések közül?
A plasztikai sebészetben többféle műtéti eljárást is alkalmaznak: nyakplasztika során a meglazult bőrt húzzák fel, és varrják vissza eredeti helyére, a nyak vékonyításához pedig zsírleszívást is végeznek. Ez az eljárás elsősorban azoknak javasolt, akik nem riadnak vissza a szikék látványától és a műtéti beavatkozás gondolatától. Emellett hosszabb-rövidebb lábadozási időszakkal is számolni kell ilyenkor, és sokszor jól látható hegekkel járnak, amelyek kontúrját csak további szépészeti beavatkozásokkal lehet eltüntetni.
Léteznek azonban más, kevésbé "drasztikus" kezelési lehetőségek is, amelyek maradandó hegesedés és hosszú lábadozási idő nélkül hozhatnak látványos eredményt. Elérhetőek például különféle krémek és szérumok, amelyek táplálják a nyaki bőrfelületet és megfiatalítják a szövetállományt. Emellett többféle, műtét nélküli eljárás közül is választhatnak, akik elkerülnék a vágásokkal járó beavatkozásokat és az esetleges szövődményeket.
Az áll alatti zsírszövet kezelésére egyfajta epesavat is felhasználnak. Ennek eredeti feladata, hogy a szervezetünkben lévő, táplálkozással bevitt zsírok lebontásával segítse az emésztést. Az áll alatti zsírszövetbe bejuttatva ez a sav elősegíti az ott felhalmozódott, nem kívánt zsírszövet visszahúzódását, a nyaki bőrfelület pedig a kötőszövetben lévő fibroblaszt sejtek újratermelődésével újra feszessé válik. Néhány héttel a kezelést követően már látható eredményt hozhat a kezelés, sőt enyhe és közepes toka esetén hatásosabb lehet a műtéti beavatkozásoknál.
Az utóbbi években Magyarországon is elérhetővé vált az Egyesült Államokban már népszerű, fókuszált ultrahang alapú szépészeti eljárás is, amely a bőr alsóbb rétegeiben lévő, támasztást biztosító elemeket stimulálja. A kezelés a kollagéntermelés fokozásával állítja vissza a nyak bőrének tömörségét, így műtéti beavatkozás nélkül teszi feszesebbé az érintett bőrfelületet.
Hasonló elven alkalmaznak rádiófrekvenciás kezeléseket is, melyek során mikrotűk segítségével vezetnek impulzusokat a bőr középső rétegeibe. Ennek köszönhetően műtét nélkül, minimális felszíni sérülésekkel állítják vissza a bőrfelület tömörségét és rugalmasságát.