Kutatók megállapították, hogy átlagosan nagyobb mértékben növekedett azoknak a fiatalembereknek az izomtömege, akik testépítő gyakorlataikat követően néhány pohár sovány tejet fogyasztottak, mint azoké, akik szója- vagy nagy szénhidráttartalmú italt vettek magukhoz.
Ugyanezek a férfiak jelentősen több testzsírtól is megszabadultak a 12 hetes edzésidőszak alatt.
A súlyemelők izomépítéshez már régóta használják fehérjepótlóként az írót. A tejben viszont további fehérjék is találhatók.
Dr. Stuart M. Phillips, a kanadai Ontarióban található McMaster University professzora és egyben az új tanulmány szerzője szerint a tejfehérjék olyan mennyiségben és arányban tartalmaznak bizonyos aminosavakat, ami a szójafehérjénél hatékonyabbnak bizonyul az izomépítésben.
Ugyanakkor a tejfehérjék emésztése is másképpen zajlik, mint a szójafehérjéké.
Dr. Phillips és kollégái 56, 18 és 30 év közötti férfit vontak be a vizsgálatba, akik 12 héten keresztül heti öt napon át kemény edzést folytattak.
A csapat egyharmada két pohár sovány tejet fogyasztott, egyet közvetlenül edzés után, egyet egy órával később. A másik egyharmad zsírmenetes szójaitalt ivott, a többeik pedig nagy szénhidráttartalmú sportitalt vettek magukhoz. Az italok kalóriatartalma azonos volt.
A vizsgálat végére mindenkinek nőtt az izomtömege, de a növekedés a tejet fogyasztók csoportjában volt a legnagyobb. Testzsírcsökkenés tekintetében pedig szintén ez a csoport mutatta a legjobb eredményt: 5,5 százalékot, míg ez az érték a szójacsoportban mindössze 1,5 százalék, a szénhidrát-csoportban pedig 3,4 százalék volt.
Az izomerőt tekintve nem alakult ki jelentős különbség a csoportok között.
Dr. Phillips a nagyobb izomtömeget egy nagyobb "kályhához" hasonlította; az izom ugyanis fokozza az anyagcserét, és "raktárként" szolgál a vércukor és a zsírok számára. A mértékletes izomépítés - mint tudjuk - lehetőséget nyújthat az elhízás és a 2. típusú diabétesz kialakulásának megakadályozására.
Forrás:
American Journal of Clinical Nutrition, August 2007.