"A H. pylori baktérium az egyik legjelentősebb kockázati tényezője a gyomorhurut illetve a gyomor- és nyombélfekély kialakulásának - írják a kutatók. - Jelenleg a H. pylori elleni alkalmazott antibiotikumos kezelés nem kielégítő, még a legsikeresebb kezelés is legfeljebb 75-90 százalékos pusztítási arányt képes elérni. A probiotikumok alkalmazása ígéretes eszköz lehet a H. pylori fertőzés megelőzésében."
A probiotikumok az Egészségügyi Világszervezet definíciója szerint olyan élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségű fogyasztása jótékony hatást fejt ki a gazdaszervezetre. A kísérletek során az erjesztett tejtermékekben és táplálékkiegészítőkben nagy mennyiségben előforduló Bifidobacterium nemzetség bizonyult a leghatékonyabbnak a gyomor-bélrendszeri fertőzések megelőzésében. Olyan in vitro (lombikos vagy petri csészés) kísérleteket is folytattak, amelyek kimutatták a bifidobaktériumok aktivitását a H. pylori ellen.
A mostani kísérlet során a kutatók anyatejjel táplált csecsemők székletéből izolált több bifidobaktérium törzs aktivitását tesztelték a H. pylori baktériummal szemben. Kimutatták, hogy az egyik törzs, a Bifidobacterium bifidum CECT 7366, bizonyos körülmények között közel 95 százalékos gátló hatást képes kifejteni. A laboratóriumi kísérletben a probiotikus törzzsel kezelt egerekben 21 nap elteltével jelentősen kisebb arányban alakultak ki fekélyek, mint a kontroll csoportban. A további vizsgálatok ráadásul azt mutatták, hogy a kezelés részlegesen helyreállította a H. pylori fertőzés által okozott károsodást a gyomor szövetében. A baktériumok elfogyasztása nem okozott betegséget, illetve halálozást sem az egészséges, sem az immungyengített egerekben.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a törzs kereskedelmi forgalmazásának jóváhagyása előtt még el kell végezni a humán klinikai kísérleteket.