A BBC értesülései szerint az amerikai Harvard egyetem kutatói közel 200 önkéntest vizsgáltak, akiknek problémamegoldó feladatokon és különböző játékos teszteken keresztül vizsgálták az őszinteségét, a tudtuk nélkül. Az eredmények szerint kimutatható az összefüggés az etikus döntések és a szervezet belső órája között.
Sunita Sah, a nívós amerikai egyetem kutatói szerint az eredményeknek komoly befolyása lehet a munkáltatók kiválasztási gyakorlatára. A Pacsirták és baglyok erkölcsisége (The Morality of Larks and Owls) című tanulmány az etikus döntéshozás és az egyese emberek úgynevezett kronotípusa közti összefüggéseket vizsgálta. Utóbbi azt mutatja, hogy az egyes egyének jellemzően mikor térnek nyugovóra és mikor érzik magukat a leginkább energikusnak.
A kutatás kapcsolatot talált a kronotípus és az erkölcsös viselkedés között. Ez annyit jelent, hogy a korán kelő pacsirták a reggel órákban hajlamosabbak az őszinteségre, míg az éjjeli baglyok a nap késői szakaszában bizonyultak inkább szabálykövetőnek.
A vizsgálat során pénzt ajánlottak fel, egy kérdőív minél gyorsabb kitöltéséért. Minél gyorsabban válaszolt valaki a kérdésekre, annál többet kapott. A kutatók azonban valójában azt figyelték, hogy mennyire őszintén jelentik az eredményeket az önkéntesek.
Azt találták, hogy azok az alanyok, akik számára a megszokott órákon kívül kellett végrehajtani a feladatot, hajlamosabbak voltak ferdíteni az igazságon. Vagyis, ha egy korán kelő típusnak este kellett kitöltenie a tesztet, nagyobb eséllyel adott le fals adatokat, míg a fordítottja igaz a későnkelő alanyokra.
A kutatást több amerikai egyetem kutatói végezték közösen: a Johns Hopkins egyetem, a váltott műszakban dolgoznak az alkalmazottak.
"A kutatás fontos kérdéseket vet fel a munkanapok szervezését illetően" - magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy a munkáltató számára sem mindegy, milyen döntéseket hoznak az eltérő kronotípusú emberek.