Kiderült, ezt látjuk a halál előtti pillanatban

Sikerült tudományos eszközökkel is bizonyítani azt az állítást, hogy halálunk előtt lepörög szemünk előtt az életünk.

Hosszú idő óta foglalkoztatja az embereket az elmúlás, az azzal kapcsolatos fiziológiai folyamatokat pedig számtalan kutatásban vizsgálták már. Van egy világszerte jól ismert elmélet is azzal kapcsolatban, hogy halálunk pillanatában szemünk előtt lepereg az egész életünk, vagy legalábbis néhány fontos életeseményünket újra átélhetjük az elmúlás másodperceiben. Kutatóknak véletlenül sikerült tudományos módszerekkel is igazolniuk ezt a felvetést – írta korábbi cikkében a BBC.

Mit láthatunk az utolsó pillanatokban?

A felfedezést a kutatók akkor tették, amikor egy 87 éves, epilepsziás beteg agyhullámait szerették volna megmérni. A vizsgálat közben azonban az idős beteg váratlanul szívrohamot kapott, és elhunyt. A rákötött készülékek a szív megállását kísérő neurológiai folyamatokat is rögzítették, ami alapján meglepő felfedezést tettek a szakemberek. Mint kiderült, a végzetes pillanatot megelőző, majd az azt követő 30 másodpercben a férfi agyhullámai ugyanazokat a mintákat követték, mint az álmodás vagy az emlékek felidézése során. Az ilyen típusú agyi tevékenység azt sugallhatja, hogy az ember utolsó pillanataiban felidézheti életének bizonyos eseményeit – írta a csapat a Frontiers in Aging Neuroscience című folyóiratban frissen megjelent tanulmányában.

halál, neurológia
A szív megállását kísérő neurológiai folyamatokat is rögzítették. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Dr. Ajmal Zemmar, a tanulmány társszerzője szerint teljesen véletlenül sikerült rögzíteniük a halál pillanatában lezajló agyi folyamatokat, a kutatás eredetileg más területen zajlott. Azt pontosan nem tudják megállapítani, hogy milyen képek pörögtek le a haldokló szeme előtt, például a családjára gondolt-e, vagy valamilyen más, korábbi emléket idézett fel. Hangsúlyozták azt is: egyetlen tanulmány eredményéből még nem lehet általános következtetéseket levonni. Az a tény pedig, hogy a beteg epilepsziás volt, ami agyi elváltozásokat is előidézett már nála, tovább bonyolítja a dolgot.

A halál pillanatában lezajló agyi folyamatokat korábban állatkísérletek során is vizsgálták. Egy 2013-as kutatásban például patkányok elpusztulásakor vizsgálták az állatok neurológiai folyamatait. Az amerikai kutatók intenzív agyi tevékenységekről számoltak be a halál pillanatában, illetve 30 másodpercig azután, hogy a patkányok szíve leállt. Eredményeik nagyon hasonlítottak azokhoz, mint amit Dr. Zemmar és csapata rögzített az idős, epilepsziás betegnél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.