Kiderült, hogyan kezeli az érzelmeket az agy

Amerikai kutatók kiderítették, hogy az érzelmeink milyen agyműködés eredményeként jönnek létre. Az eredmény meglepő.

A Mail Online értesülései szerint a kutatás rávilágított, hogy az emberi agy ugyanúgy kezeli az érzelmeinket, mintha íz-, szag-, vagy tapintási ingerekről lenne szó. A Cornell Egyetem kutatói szerint agyunk hasonló kóddá alakítja az érzelmekhez tartozó fiziológiai reakciókat. Ez a kód írja le, mit érzünk különböző érzetek, helyzetek, illetve emberek láttán. Tulajdonképpen úgy működik, mint egyfajta érzelmi barométer, amely jelzi, hogy az adott érzelem a skála pozitív, vagy negatív tartományában helyezkedik el.

"Finom mintát fedeztünk fel az agy érzelmek feldolgozásáért felelős területén, az orbitofrontális kéregben zajló idegi aktivitásban" - magyarázta a Mail Online-nak Adam Anderson a Cornell neurológus kutatója. "Tegyük fel, hogy leülünk meginni egy pohár bort , amely mindkettőnknek nagyon ízlik, vagy mindketten meghatódunk egy szép naplemente látványától - ez azért van, mert hasonló mintázat figyelhető meg az agyunk működésében."

A szakember szerint az agy egyedi kódot generál a teljes érzelmi spektrum különböző részeihez, a kellemestől a borzalmasig, a jó érzésektől a rosszakig. Ez az idegsejtek elrendeződését befolyásolja, az egyik irányba áramló jelek pozitív érzéseket ébresztenek, míg a másik irány a negatívaké.

A kutatás során a tudósok különböző képeket mutattak a kísérlet résztvevőinek, illetve különböző ízélményekben részesítették őket, miközben az idegrendszerükön végigfutó jeleket figyelték. Ezután arra kérték az önkénteseket, hogy értékeljék a szubjektív élményeket, majd a kapott eredményeket összevetették az agyi aktivitásban mutatkozó mintákkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az agy egyedi kódot generál a teljes érzelmi spektrum különböző részeihez

Anderson csapata úgy találta, hogy az idegi átvivő anyagok egyes vegyértékei határozták meg az érzésekhez köthető mintákat az orbitofrontális kéreg azon területén, amely egyébként a látásért és az ízérzékelésért is felel. A szakértők szerint ez azt jelentheti, hogy külső, szubjektív élményeinket nem egy agyi "érzelmi központ" dolgozza fel, hanem sokkal inkább az érzetek percepciójától függ, hogy agyunk hogyan értékeli azokat.

A kutatók arra is rájöttek, hogy a szubjektív érzések - függetlenül attól, hogy a szemünkön vagy a nyelvünkön keletkeztek - hasonló mintát mutatnak a kéregben, amely arra utal, hogy az agy azonos érzelmi kódot alkalmaz az egymástól eltérő típusú, ám minőségét tekintve pozitív érzetekkel, érzésekkel kapcsolatban. Ráadásul ez a fajta működés részben megfigyelhető volt az egyes önkénteseknél külön-külön is.

Függetlenül a személyes érzéseinktől vagy érzelmeinktől, a bizonyítékok azt mutatják, hogy agyunk azonos érzelmi nyelvet "beszél" másokéval - tette hozzá Anderson.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra