Kiderült, mégis van hatodik érzék

A madarakhoz hasonlóan az emberek is képesek érzékelni a Föld mágneses mezejét.

A külvilágról alkotott képünket az öt érzékszervünk segítségével begyűjtött információ határozza meg. Kutatókat régóta foglalkoztatja ugyanakkor az a bizonyos hatodik érzék , amely tudtunkon kívül segíthet bennünket egyes helyzetekben. Egy vizsgálat most azt igazolta, hogy a madarakhoz, halakhoz és más vándorló állatokhoz hasonlóan az emberek is képesek érzékelni a Föld mágneses mezejét, ez pedig már a nomád őseinket is segíthette a tájékozódásban.

Hány érzékszervünk van valójában? A szervezetünkről számos tévhit olvasható, ezek közül az egyik legelterjedtebb az, hogy a külvilágról alkotott képünket az öt érzékszervünk határozza meg. A helyzet azonban közel sem ilyen egyszerű - kattintson a részletekért!

Csak az agyunk érzékeli a változást

A Kaliforniai Technológiai Intézet kutatói évek óta vizsgálják, hogy létezik-e a sokat emlegetett hatodik érzék, illetve azt milyen környezeti hatások ingerlik. Az egyik elképzelés szerint a Föld mágneses mezeje befolyásolhatja ezt az érzéket. Kísérletükben 30 embert helyeztek el egy olyan speciális kamrában, amely kiszűrte a környezeti mágneses sugárzást. Ebben a környezetben egy mesterséges mágneses teret alakítottak ki, amit folyamatos mozgásba hoztak. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a résztvevők ebből mit érzékelnek.

Agyunk képes észlelni a mágneses mezők változásait. Fotó: 123rf
Agyunk képes észlelni a mágneses mezők változásait. Fotó: 123rf

Az eredmények szerint szinte semmit, legalábbis a résztvevők egyike sem tudta megmondani, hogy a mesterséges mágneses mező mikor volt bekapcsolva, vagy milyen irányba hatott. A résztvevők agyi folyamatait is vizsgálták, amelyben viszont már megfigyeltek változást, a felvételek szerint az agy reagált a mágneses tér változásaira. Tehát az agyunk is képes érzékelni a mágnesességet, még ha ennek nem is vagyunk a tudatában.

A mágneses mezők érzékelése nélkül a madarak nem tudnának kontinensnyi távolságból is visszatalálni a költőhelyükre, de több más állatot is segít (halakat, teknősöket, sőt a kutyákat is) a tájékozódásban. A kutatók gyanítják, hogy őseink is rendelkeztek ezzel a képességgel, a fejlődésünk során azonban majdnem teljesen elveszítettük.

Forrás: Independent

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra