Kiderült, miért empatikusabbak a nők

Genetikai hátterünk is meghatározza, hogy mennyire vagyunk empatikusak. A beleérző képesség hiánya a munkahelyen és a magánéletben is gondokat okoz.

Az empátia , vagyis a képesség, amellyel a másik élőlény lelkiállapotába bele tudjuk képzelni magunkat, az egyik legfontosabb kapocs, amely összeköt minket. Sokáig úgy gondolták, hogy az empátia a fejlődésünk során alakul ki, a közelmúltban végzett tanulmány azonban rávilágított: genetikai hátterünk is befolyásolja. Azt is sikerült igazolni, hogy a nők általánosan empatikusabbak a férfiaknál.

Aki nem ásít, pszichopata? Biztos akar lenni abban, hogy van-e a környezetében pszichopata? Ásítson egy nagyot, és aki nem tesz ugyanígy, arra erősen gyanakodjon! Kattintson a részletekért!

Ennyivel empatikusabbak a nők

Az ember társas lény, az empátiának pedig komoly szerepe van ebben. Segít, hogy felismerjük a másik ember érzéseit, és ennek megfelelően reagáljunk - például ha valaki feszült , meg tudjuk nyugtatni. Sokáig úgy tartották, hogy az ember ezt a képességet a gyermekkorban átélt tapasztalatai során fejleszti ki, kiderült azonban, hogy már születésünktől a génjeinkbe van írva.

A nők empatikusabbak a férfiaknál
A nők empatikusabbak a férfiaknál

Ezt egy átfogó, 46 ezer ember bevonásával készült kutatás tudta igazolni. Az alanyoknak egy érzelmi intelligenciát (röviden EQ) felmérő kérdéssort kellett kitölteniük, majd pedig génjeiket is megvizsgálták. Kiderült, hogy bár az empátia jelentős részét valóban a szociális érintkezések során sajátítjuk el, legalább 10 százalékban a genetikai hátterünk határozza meg a mértékét. Varun Warrier, a Cambridge Egyetem kutatója hangsúlyozta: a genetikai oldal feltérképezését követően fontos megvizsgálni azt is, hogy milyen nem-genetikai tényezők befolyásolják még az érzelmi intelligencia mértékét.

A két nem között is jelentős különbség figyelhető meg: az EQ-t mérő kérdéssor kitöltésekor kapható, maximális 80 pontból a nők átlagosan 50-et értek el, míg a férfiak csupán 41-et. Ennek is nagy valószínűséggel genetikai háttere van, a pontos okokat azonban nem sikerült feltérképezni. Azt azonban kimutatták, hogy az alacsony empátiáért felelős génháttér az autizmus kialakulásának esélyét is növeli.

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra