A kutatók közel 900 hangmintát vettek fel nagyjából 230 olyan felnőttől egy alváslaborban, aki valamilyen paraszomniával vagy egyéb alvászavarral küzd - ezáltal is növelve az esélyét, hogy sikeresen elcsípjék a ritka jelenséget. Az így begyűjtött felvételeket több szempont alapján kielemezték, majd a kapott adatokat összehasonlították a legnagyobb élő francia beszédet tartalmazó adatbankkal.
Mint a vizsgálatból kiderült, álmukban a tesztalanyok többnyire értelmetlen dolgokat motyogtak, illetve valamilyen nonverbális hangot adtak, mint amilyen például a mormogás, a suttogás és a nevetés . Mindez a felvett hangminták 59 százalékát tette ki - a fennmaradó 41 százalék viszont már értelmes mondatokat tartalmazott.
Tagadás és káromkodás
Az intelligens megszólalások között meglepően nagy arányban képviseltették magukat a támadó és az agresszív kinyilatkozások: a hangminták 24 százaléka tartalmazott valamilyen negatív tartalmat, 22 százaléka kifejezetten ronda beszédet, és nagyjából 10 százalék esetében hangzott el a nem szó, ami négyszer több, mint az ébren bonyolított beszélgetések során.
Ami a vulgaritást illeti, a magyar nyelvben b betűvel kezdődő kifejezés francia megfelelője bizonyult a legáltalánosabban használt káromkodásnak . Egészen pontosan az esetek 2,5 százalékában jelent meg az említett szó, ami nagyjából 800-szorosa az ébren használt aránynak.
A negatív hozzáállás okai
Joggal merül fel persze a kérdés, hogy minek köszönhetőek ezek a jelentős különbségek az alvás alatt és az éber állapotban elhangzó beszéd között. Lehetséges magyarázat, hogy a felfedezés valamelyest összecseng a fenyegetettségszimulációs elmélettel, amely szerint az álmok funkciója nem más, mint hogy - felkészítés céljából - szimulálják a veszélyhelyzeteket, amelyekkel később ébren találkozhatunk.
Dr. Isabelle Arnulf neurológus, a tanulmány szerzője rámutatott, hogy bár a tanulmány résztvevői mind franciák voltak, ez még nem jelenti, hogy a francia emberek gorombábbak lennének más nemzetek képviselőinél. Valójában a kutatás eredményei csak alátámasztják a külföldi megfigyeléses beszámolókat. Fontos továbbá megemlíteni, hogy miközben az alvás közbeni beszéd tartalma valóban támadóbb és durvább volt, más szempontok alapján nagyon is hasonlított a mindennapos beszédhez. Így például a vizsgálati alanyok álmukban is ugyanúgy törekedtek a nyelvtani szabályok betartására, ugyanúgy használták a beszéd közbeni szüneteket, illetve a felhasznált szavak száma is teljesen átlagos volt.
Forrás: livescience.com