Kiderült, mitől lesz hatékony a kézmosás

A legtöbb ajánlás szerint legalább 20 másodpercen keresztül a csap alatt kell tartanunk a kezünket ahhoz, hogy kézmosás közben minden szennyezőanyagtól biztosan megszabaduljunk. Egy friss tanulmány ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy nem csupán a műveletre szánt idő határozza meg annak hatékonyságát.

Hogyan kell helyesen használni a kézfertőtlenítőt? Részletek itt.

Kézfelületünk nem egyenletes. Kisebb-nagyobb barázdák borítják, a különféle szennyezőanyagok pedig, beleértve a kórokozó mikrobákat is, ezek mélyén ülnek meg. Ahhoz tehát, hogy megtisztítsuk kezünket a kosztól, kellően erős vízáramlásra van szükség, hogy kimozdítsa az apró részecskéket a barázdákból. Az áramlás sebességét azáltal növelhetjük, ha gyorsabban mozgatjuk kezeinket a folyó víz alatt - mutatott rá az az Amerikai Fizikai Intézet (AIP) közleményében Paul Hammond, a brit Hammond Consulting Limited mérnöki tanácsadó cég szakembere.

A hatékony kézmosás alappillére a kezek serény egymáshoz dörzsölése
A hatékony kézmosás alappillére a kezek serény egymáshoz dörzsölése. Fotó: Getty Images

A lendületes kézmosás a titok nyitja

Hammond a folyadékáramlással kapcsolatos fizikai törvényeket alapul véve végzett matematikai szimulációkat annak meghatározására, hogyan lesz igazán hatékony a kézmosás. A modell két fontos tényezőt vett ehhez figyelembe: két hullámos felületet, amik egymásnak dörzsölődnek, illetve egy vékony folyadékfilmet a kettő között.

"Ha túl óvatosan, egymáshoz viszonyítva lassan mozgatjuk a kezeinket, akkor az áramló víz által kialakított erőhatásokat nem lesznek elég nagyok, hogy felülkerekedjenek a részecskéket lent tartó erők felett" - magyarázta a fizikus. A folyamatot ahhoz hasonlította, mint amikor dörzsöléssel igyekszünk kiszedni egy foltot egy ruha anyagából: minél gyorsabb a mozgás, annál valószínűbb, hogy a folt tényleg ki is jön.

Nem csak a szappanban bízhatunk

A legtöbb ajánlás, így például az amerikai járványügyi hivatal (CDC) ajánlása is legalább 20 másodpercben határozza meg az optimális kézmosási időt. Hammond számításai szerint ez valóban elegendő lehet: körülbelül 20 másodperc intenzív mozgás szükséges ahhoz, hogy kimozgassa a potenciális vírus- és baktériumlerakódásokat. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy a modell nem vette számításba azokat a kémiai és biológiai folyamatokat, amelyek a szappanhasználattal összefüggésnek jönnek létre.

Mindazonáltal azon mechanizmusok mélyebb megismerése, amelyek fizikai úton távolítják el kezeinkről a szennyeződéseket, segítséget nyújthat még hatékonyabb, egyben környezetbarátabb szappanok megalkotásához. "Napjainkban egy kicsit tudatosabbnak kell lennünk abban a kérdésben, hogy mi történik a fürdőszobai vegyszerekkel, miután eltűnnek a lefolyóban, bejutva a környezetbe" - tette hozzá Hammond. A brit fizikus tanulmánya a Physics of Fluids című tudományos folyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzet-csökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.