A CNN értesülései szerint a Samadhi - 4D Experience of Death a nálunk is igen népszerű szabadulós játékok egyik fajtája, amely drámai speciális effektekkel igyekszik a lehető legélethűbben átadni azt az élményt, amikor valaki távozik az élők sorából.
A játékot Sanghajban lehet majd kipróbálni 2014 szeptemberétől, a játékosoknak pedig valójában az a céljuk, hogy minden létező eszközzel életben maradjanak. Akinek ez nem sikerül, azt "elhamvasztják", vagyis egy futószalagon fekve végiggurul egy krematóriumon, amelynek a végén forró levegő és fényhatások segítségével átélhetik az elhamvadást is. Ezután a játékosok egy puha, kerek kapszulába kerülnek, amely az újjászületést szimbolizálja.
"A győztesnek is meg kell halnia" - magyarázta Ding Rui, a játék egyik kitalálója. " Egyszer mindenki meghal , nem számít, hogy korábban mit élt túl."
Ding és társa Huang Wei-ping komoly kutatásokat végzett, többe között a hamvasztási folyamatot tekintve is, mivel Kínában az emberek mintegy fele választja ezt a temetési módot. Egy valódi krematóriumba is ellátogattak, ahol megkérték az üzemeltetőket, hogy küldjék őket keresztül a hamvasztón, természetesen lángok nélkül.
"Amikor Dinget elnyelte a kreamtórium, számomra nagyon stresszes volt ezt kívülről végignézni" - magyarázta Huang. "A krematórium üzemeltetője is elég ideges volt, nincs hozzászokva, hogy akit beküldött a kamrába, azt vissza is kell hoznia. Amikor én voltam bent, kibírhatatlan volt, nagy volt a forróság, alig tudtam lélegezni, azt hittem, tényleg meg fogok halni."
A páros szerint nagyon fontos a realizmus, ugyanis a résztvevőket ezzel tudják arra sarkallni, hogy elgondolkozzanak az életről és a halálról. A játék mellett egyébként egy Hand in Hand nevű szervezetet is működtetnek, amely halálos betegek számára nyújt támogatást.
Ding, a kutatás során számos, általa az "élet mestereinek" nevezett gondolkodóval is tárgyalt, akik különféle vallások képviselői. "Két éven át csináltam ezt, aztán rájöttem, hogy sokkal több mindent is tehetnék az ügy érdekében" - tette hozzá. A páros ezután határozta el, hogy létrehozzák a Samadhit. Állításuk szerint az is inspirálta a játék kifejlesztését, hogy a hospice házban végzett tevékenységük során szembesültek vele, hogy az emberek milyen nehezen néznek szembe az elkerülhetetlennel.
"Nem is az volt a munkánk legszomorúbb része, hogy a betegek meghaltak, hanem ahogy a halál megértésének hiánya pedig nagyon nyomasztó."
Az ötlet támogatására közösségi kampányt indítottak a jue.so nevű oldalon, amely a Kickstarter kínai megfelelője. Itt három hónap alatt mintegy 67 ezer dollárnak megfelelő kínai valutát gyűjtöttek össze.