Robot segítheti a jövőben a járványügyi szabályok, egész pontosan a megfelelő - körülbelül 1,8 méteres - szociális távolság betartását beltéren. Ahogy arról a WebMD is beszámolt , egy speciálisan e célra kifejlesztett megfigyelő robot (CS-Robot, vagyis COVID Surveillance Robot) a korai tesztek során képes volt arra, hogy beazonosítson és megközelítsen egy 2-6 fős társaságot, melynek tagjai nem tartották egymástól az előírt, minimális távolságot.
A Marylandi Egyetem kutatói által létrehozott szerkezet a helyzetfelmérés után egy képernyőn megjelenő üzenettel figyelmezteti az egymáshoz túl közel állókat. A robotot hőkamerával is felszerelték, így egyszerűen kiszúrhatja az átlagosnál magasabb testhőmérsékletű embereket, majd értesítheti a helyszínen jelen lévő egészségügyi vagy biztonsági személyzetet - írja a WebMD.
Hogy a közvélemény hogyan fogadná, ha egy robot igyekezne "rendet tartani", azt a kutatók még nem tudták felmérni. Ahogy Dinesh Manocha, a Marylandi Egyetem informatika professzora, a tanulmány vezető szerzője elmondta: az új technológiát eddig a laboratóriumban, az egyetem épületében és néhány nyilvános rendezvényen tesztelték.
Az első bevetéseken átment
Manocha és kollégái ötféle kihívásnak vetették alá a robotot egy 4x4 méteres zárt térben. Többek között az vizsgálták, hogy megtalálja-e az embereket, észleli-e, ha azok nem tartják be az előírt távolságot, és képes-e követni a mozgó embereket. A robot a kutatók szerint nem laboratóriumi körülmények között - eltérő megvilágítású terekben és szűk folyosókon - is jól teljesített.
Annak ellenére, hogy önállóan is képes volt felismerni és figyelmeztetni a kötelező távolságot be nem tartókat, az egyes helyiségekbe felszerelt megfigyelő kamerák által rögzített adatok felhasználásával javult a teljesítménye. A robotot egyébként úgy alkották meg, hogy képes legyen kikerülni a potenciális akadályokat, beleértve az útjába kerülő embereket is.
Nem kell aggódni, névtelenséget biztosít
A mérnökök a tervezéskor azt is figyelembe vették, hogy milyen érzést válthat ki az emberekből, ha azt látják, hogy egy kamerákkal felszerelt robot közeledik feléjük, vagy követi őket. Éppen azért a robot kamerája nem arc alapján azonosítja az embereket, hanem egy véletlenszerű számot rendel hozzájuk, ez szolgál azonosítóként.
Az új technológiáról részletesen beszámoló tanulmány a PLOS One folyóiratban jelent meg.