Legalábbis ezt állítják az Arizonai Állami Egyetem (ASU) kutatói. Azt remélik, hogy felfedezésükkel olyan, az orvostudománynak sok fejtörést okozó mikroorganizmusokat is le lehet győzni, mint amilyen az AIDS-et okozó HIV-vírus vagy az MRSA (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus okozta fertőzés), egy antibiotikumokra rezisztens bőr- és veszélyes tüdőbetegséget okozó Staphylococcus baktérium.
Az eddig kipróbált különböző lézeres és ultraibolya-fénnyel történő besugárzások hátránya, hogy a bőr idő előtti öregedését okozzák, valamint olyan DNS-károsodásokhoz vezethetnek, amelyek későbbi rosszindulatú elváltozások veszélyét rejtik.
Az arizónai egyetem kutatói infravörös, illetve ahhoz közeli hullámhosszúságú lézerrel végzett kísérleteik során azt találták, hogy a femtoszekundum - a másodperc ezerbilliomod része- hosszúságú lézeres impulzusok a mikroorganizmusok sejthártyáján keltett rezgésekkel azok sérülését, s ezzel a kórokozók pusztulását okozzák. A rezgések okozta roncsolások kialakulását ahhoz hasonlóan kell elképzelnünk, ahogyan például a vékony üveg is darabokra törik, ha nagyon magas frekvenciájú hanghullámok érik.
Ha sikerül pontosan beállítani az impulzusok kívánt hullámhosszát, akkor az emberi sejtek membránjait a lézeres besugárzás teljesen megkíméli. Az ASU kutatói feltételezik, hogy ez azért lehetséges, mert a baktériumokat és vírusokat körülvevő membrán szerkezete eltér az emberi, illetve emlőssejtek sejthártyájáétól.
"Egyelőre nem ismeretes, mi is az a döntő különbség a kétféle sejthatároló membrán között, ami miatt a rezgés romboló hatása a mikroorganizmusok esetében sokkal erőteljesebb, az azonban nyilvánvalóvá vált, hogy az ISRS olyan új fertőtlenítési módszer, ami egyben a legveszélyesebb emberi kórokozók ellen is hatásos" - nyilatkozták a kutatók. A munkacsoport azzal számol, hogy a femtoszekundum-lézer vér és más biológiai eredetű anyagok, gyógyászati készítmények sterilizálására már a közeljövőben alkalmazást nyerhet a kórházakban.