Számtalan beszámolóban leírják, hogy Marie Antoinette az átélt sokk hatására egy éjszaka alatt hirtelen megőszült és Karl Marxról is az a hír járja, hogy nyolcéves fia, Edgar halála annyira megrázta, megőszült hirtelen. Létezik-e, hogy stressz hatására megszürkül a haj, és megtörténhet-e mindez egy éjszaka alatt? Ennek járt utána a Stern .
A haj őszülése a normális öregedési folyamat része. A hajhagymákban pigmentsejtek vannak, úgynevezett melaninsejtek. Ezek állítják elő a festékanyagot, amely a haj növekedése során beépül a hajszálakba. A kor előrehaladtával egyre kevesebb melanin képződik, a pigment helyett levegőbugorékok raktározódnak el a hajszálakban. Ha ezeken átsüt a fény, a haj fehérnek látszik. Csak akkor szürke, ha még némi maradványpigment is van a hajban.
Nagyrészt genetikai kérdés, mikor jelennek meg az első ősz hajszálak - mindenkinél más-más időpontban. Néhányan már húszévesen észrevehetik az első ősz szálakat, másoknál még negyvenévesen sem jelentkeznek. A haj minősége szempontjából ugyanakkor az étkezés és a környezeti hatás sem elhanyagolható: a stressz nagy szerepet játszik az őszülésben. A hajhagyma a szőrtüsző legalsó, gömbölyűen kiszélesedő vége, mely a kötőszöveti eredetű hajszemölcsöt veszi közre. A hajszemölcshöz vérerek, idegek futnak, melyek különbözőképpen reagálnak a stresszhormon hatására.
A sokk reggelre számos ősz hajszálat képes termelni. A hajszemölcs feletti részen levő mátrix sejtek látják el a szőrszálak képzésének feladatát. A mátrix sejtek igen érzékenyek minden ártalmas hatásra - például méreganyagokra. A mátrix sejtek között melanociták találhatók, melyek melanint adnak le a hajhagyma sejtjeinek. Amikor megszűnik a melanin termelése vagy tönkremennek a melanociták, az ember megőszül. Ám mindez nem zajlik le egyetlen éjszaka alatt, megőszülni hosszabb folyamat . A pigment ugyanis nem tűnik el a már kinőtt hajból, csak az új hajszálakba nem épül be. A haj havonta átlagosan egy centimétert nő, szép lassan nő le tehát az új, ősz haj.
Az a benyomás, hogy valaki egy éjszaka alatt megőszült, azért alakulhat ki, mert létezik egy kóros hajhullással járó jelenség - orvosi nevén az Alopecia areata - amikor az összes pigmentált szál egyszerre hullik ki. Csak a szürke szálak maradnak meg - ezeket az autoimmun betegség nem érinti. A rendellenesség genetikai, azaz öröklődik, és egyelőre még vita tárgya, pontosan milyen folyamatok zajlanak le. Marie Antoinette esetében azért is sokkoló volt a látvány, mert általában parókát viselt a nyilvánosság előtt, a vérpadra paróka nélkül lépett.
Attól tehát senkinek nem kell félnie, hogy este fényes fekete hajjal fekszik le és másnap reggel őszen kel fel. De a hajat érdemes figyelni, a korai őszülés betegség - anyagcsere-probléma vagy hiánybetegség - jele is lehet. Különösképpen, ha egy gyermek vagy egy fiatal őszül kisebb-nagyobb mértékben. Felnőtteknél az őszülés utalhat például pajzsmirigy-betegségre is.
Az egészséges embereknek, ha esznek elég zöldséget és gyümölcsöt , és friss, nem feldolgozott ételeket fogyasztanak, hozzájutnak a szükséges tápanyagokhoz, vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, tehát a hajuk is egészséges lesz. Nyilván, amikor csak lehet, kerüljük el a stresszt - ez nem csak a hajnak és a bőrnek használ. Az egészséges étkezés mellett a mozgással is óvhatjuk a hajat az oxidatív stressztől, a napfény is jót tesz, a dohányzás pedig a hajnak is árt.