Egy menorcai temetkezési helyről gyűjtött hajtincsek elemzése alapján a tudósok felfedezték, hogy az ott élő ősi emberi közösség növényekből származó drogokat használt – írta meg a BBC hírportálja pénteken a Scientific Reports tudományos lap friss számában közölt tanulmányra hivatkozva. A kutatók szerint ez a legrégebbi közvetlen bizonyítéka annak, hogy a bronzkori európai emberek hallucinogén tudatmódosító szereket használtak, melyek delíriumot és látomásokat okoztak.
A kutatók a Menorca délnyugati részén lévő Es Carritz barlangban emberi tevékenységre utaló jeleket mutattak ki. Több mint 200 sírt rejtett a barlang, és úgy vélik, mintegy 600 éven keresztül, időszámításunk előtt 800-ig használták rituális és temetkezési helyszínként. A barlangban végzett rítusok alatt erőteljes hatású anyagokat vehettek igénybe. A szertartásokon a tudósok szerint részt vehettek olyan sámánok, akik képesek lehettek a növényi kábítószerek mellékhatásait kontrollálni.
Az ősi szertartások alatt vörösre festett, talán több embertől származó hajtincsekből háromféle drogot mutattak ki: a hallucinálást okozó atropin és szkopolamin mellett élénkítő efedrint is találtak a kutatók. Az ősi európai drogfogyasztást eddig közvetett bizonyítékok, a többi között kábítószer-tartalmú növények művészi ábrázolásai támasztották alá.