A közvélekedés szerint ha valaki úszás előtt alaposan megtömi a hasát, nagy veszélynek teszi ki magát. Japán és brit kutatók most megállapították, hogy ennek valóban van igazságtartalma: a teli gyomorral fürdőzők között ugyanis többen fulladnak vízbe.
Tokiói tudósok 536 boncolási jegyzőkönyvet néztek át, melyek mind vízbefulladásos halálesetek után készültek 2000 és 2007 között. Emellett a jegyzőkönyvekhez tartozó orvosi és rendőrségi jelentéseket is átnézték. Ezekben nemcsak a halál okát írták le, hanem azt is, hogy volt-e alkohol az áldozatok vérében, sőt az is szerepelt bennük, hogy az áldozatok ettek-e a balesetet megelőző néhány órában.
A kutatók azt találták, hogy az esetek közel 80 százalékában ettek a vízbe fulladtak a halálukat megelőzően. Úgy vélik, a fulladás kockázatát növeli, hogy a szervezet az emésztőszervekre "koncentrál", ez pedig keringési zavarokat okozhat.
Azt azonban a kutatók sem tudták megmondani, mennyit biztonságos várni az evés és az úszás között:a javasolt minimum a húsz perc.
A tanulmány a Medicine, Science and the Law című szaklapban jelent meg.