Forradalmi áttörést értek el a szuperbaktériumok elpusztításán dolgozó kutatók, amikor egy fiatal lányt, Isabelle Carnell-Holdawayt próbálták meggyógyítani.
Egy százalék esélye volt a túlélésre
A páciens cisztás fibrózissal született, és szervezetét a tuberkulózis kórokozójával egy nemzetségbe tartozó Mycobacterium abscessus fertőzte meg. Tizenhat éves korában a lány dupla tüdőátültetésen esett át, ám a baktérium továbbra is a szervezetében maradt. A beteg Epstein-Barr vírussal is megfertőződött, valamint diabéteszben szenvedett. Később intenzív osztályra került májrendellenesség miatt. Az orvosok kevesebb mint 1 százalék esélyt adtak neki a túlélésre.
Megtalálták a megoldást
A Pittsburghi Egyetem és egy világhírű londoni Gyermekkórház kutatói azonban több mint 10 ezer bakteriofágot megvizsgálva végül megtalálták azt a hármat, amely együttesen legyőzheti a fertőzést. A három közül kettőn genetikai módosítást is végeztek, hogy még halálosabb fegyverré tegyék a Mycobacterium abscessus ellen.
Az eredmények szerint a páciens állapota a kezelés után javult. A szakemberek szerint valószínűleg az intravénásan adagolt "fágkoktélnak" köszönhető a javulás, ám nem lehet egyértelmű konklúziót levonni, mivel csupán egyetlen páciens kapott ilyen kezelést.
Az eredmények előrelépést jelentenek a bakteriofágokat alkalmazó terápiában, ugyanis most először használtak genetikailag módosított fágokat. Valamint ez volt az első alkalom, amikor Mycobacterium abscessust próbálták kezelni ezzel a módszerrel. A bakteriofág-terápiát azonban csak súlyos betegeknél alkalmazzák.