Egy új tanulmány megállapította, hogy sokkal erősebbek a csontjaik az olyan gyerekeknek, akik több zöldterület közelében élnek. A gyermekkori lakhely tehát élethosszig tartó egészségi előnyökhöz vezethet.
Több zöld terület, erősebb csontok
A csontok szilárdsága gyermekkorban alakul ki, így az időskori csontritkulás kockázata is ezekben a korai években dől el. A kutatók most arra jöttek rá, hogy körülbelül 65 százalékkal alacsonyabb a nagyon alacsony csontsűrűség kialakulásának veszélye a parkok és erdős területek közelében élő gyerekek körében.
Minél erősebb a csontozat gyermekkorban, annál ellenállóbb lesz a későbbi években is. Ennek a tanulmánynak tehát az az igazi közegészségügyi üzenete, hogy a várostervezők hozzájárulhatnak a gyerekek csontjainak megerősítéséhez, és ennek hosszú távú hatásai is lesznek” – magyarázta Tim Nawrot professzor, a kutatás egyik vezetője.
A vizsgálatba több mint 300, 4 és 6 év közötti belga gyermeket vontak be. Ultrahang segítségével megmérték a gyerekek csontsűrűségét, valamint figyelembe vették az alanyok életkorát, súlyát és magasságát is. Az eredmények nem függtek a gyerekek nemétől.
Mi lehet a valódi ok?
A zöldterületek és az erősebb csontok közötti kapcsolat valószínűleg azzal magyarázható, hogy a parkok és erdők közelében élő gyermekek fizikailag aktívabbak. Korábbi kutatások ugyanis már kimutatták, hogy a zöldterületekhez való nagyobb hozzáférés több mozgásra ösztönzi a gyerekeket – a rendszeres mozgás pedig serkenti a csontok növekedését.
A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy mennyire befolyásolja a gyerekek csontjainak erősségét a képernyő előtt töltött idő, az étrend-kiegészítők szedése, valamit a tejtermékek napi szintű fogyasztása. Ezekkel kapcsolatban azonban nem tudtak kimutatni jelentős hatást.
A friss levegő nemcsak feltölt energiával, javítja a koncentrációt és erősíti az immunrendszert, hanem az allergia kockázatát is csökkentheti.