Szorgos baktériumok
Újabb meglepő tényt tártak fel a tudósok a kávéval kapcsolatban. Kiderült, hogy a baktériumok, amelyek a kávébabok feldolgozása közben elszaporodnak - név szerint a leuconostoc és a lactobacillus - fontos szerepet játszanak a sokak által kedvelt ital ízében. A mikroorganizmusok nélkül valószínűleg "rosszabb szájízzel" indulna a napunk. Ezek a baktériumok pedig megegyeznek a fejes káposzta ipari savanyításához is használt mikrobákkal.
"Egy csésze kávé komplex műveletsorozat: a gazdálkodás, a betakarítás utáni feldolgozás, a pörkölés és végül a lefőzés végterméke" - magyarázta Dr. Luc De Vuyst professzor, aki a brüsszeli Vrije Egyetem által készített tanulmányt vezette.
Az erjedés a kulcs
A baktériumok a betakarítás utáni feldolgozásnál kerülnek a képbe, pontosabban a nedves feldolgozás során. Ilyenkor gyakran 24 óráig is áztatják a kávébabokat , így az erjedési folyamat alatt a mikroorganizmusoknak bőven van idejük elszaporodni.
Kihívást jelentett viszont annak kiderítése, hogy milyen kapcsolat van a baktériumok és a babban lévő, illatot befolyásoló vegyületek között. A tanulmány során azt látták, hogy a tejsavbaktériumok erre is hatással vannak.
A tökéletes kávé titka
A tudósok már régóta próbálnak rájönni a tökéletes kávé titkára is. Egy korábbi kutatás során például hét, magasan képzett kávékóstoló különböző hőmérsékletű vízzel készített kávékat arabica és robusta babból, valamint a kettő keverékéből.
Az eredmények alapján úgy tűnik, a titok nyitja csupán annyi, hogy nem szabad túl forró vizet önteni az őrleményre. Ideálisnak a 70 Celsius-fokos vizet tartják, ez ugyanis nem égeti meg a kávébab darabkáit, így az ízét sem módosítja. Emellett az is fontos, hogy lehetőleg szűrt vizet használjunk kávéfőzéshez.
Forrás: dailymail.co.uk