Meglepő dolog derült ki a koktélokról

Miközben a mérsékelt borfogyasztás előnyös egészségügyi hatásairól sokat lehet hallani, addig a cukros üdítőitaloktól minden orvos óva int, különösen az alkoholt is tartalmazó koktéloktól. Egy-két pohár azonban még ezekből is hasznos lehet.

A cukor és az alkohol együttes hatása

Egy 2016-os amerikai kutatás szerint az FGF21 hormon az immunrendszerre is jótékonyan hat. Részletek itt.

Valójában arra jöttek rá a Texasi Egyetem kutatói, hogy a cukor és az alkohol kombinációja egy olyan hormon termelésére sarkallja a szervezetet, amely a további italozás helyett inkább vízfogyasztásra ösztönzi az embereket. A tudósok szerint a fibroblaszt növekedési faktor 21 (FGF21) nevet viselő vegyület a jövőben akár a gyógyszeriparban is szerepet kaphat alkoholbevitelt csökkentő készítmények fejlesztése során.

Fontos azonban hozzátenni, hogy ez a pozitív hatás csupán ideig-óráig működik, majd a májat megterhelve mind a cukor, mind az alkohol jelentősen hozzájárul a másnaposság kialakulásához. Lényegében ennek köszönhető, hogy egy koktélozással átmulatott éjszaka után még a szokásosnál is erősebb panaszokkal kell szembesülnünk másnap reggel a fejfájástól a hányingeren át az összes olyan tünetig, amely ilyenkor csak előfordulhat.

A koktélok rövid távon vízivásra késztetik a szervezetet
A koktélok rövid távon vízivásra késztetik a szervezetet

A hormon titka

Az amerikai kutatók két tanulmányt vettek alapul munkájukhoz. Az első esetben egereken végzett kísérletek során két csoportba osztották a rágcsálókat. Az első csoportba genetikailag módosított, FGF21-gyel nem rendelkező állatok kerültek, míg a másikba normális egyedek. Az alkoholt és cukrot is tartalmazó étrend végül csak az utóbbiaknál váltott ki fokozott szomjúságot és ezáltal jelentősebb vízbevitelt, a genetikailag átalakított egereknél nem. A kísérlet lényegében igazolta a vizsgált hormon korábban is ismert hatását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezt követően az osztrák Grazi Orvostudományi Egyetem kutatói 21 önkéntessel folytattak le újabb tesztet. A szintén két csoportba osztott résztvevők egyik fele gyümölcslevet, a másik gyümölcslé és alkohol keverékét tartalmazó italt kapott, majd négy órán keresztül többször is vért vettek tőlük FGF21-szintjük ellenőrzése miatt. Az így kapott eredményekből kiderült, hogy a hormon nagyjából két óra elteltével érte el maximális koncentrációját, ezután pedig fokozatosan kiürült a vérből.

Milyen módszerekkel enyhíthetjük a másnaposság tüneteit? Részletek itt.

A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy egy-két koktél vagy vodkanarancs után még képes minket figyelmeztetni a szervezetünk arra, hogy érdemes lenne több figyelmet fordítanunk a vízivásra, ezt követően viszont feladja a hiábavaló küzdelmet. A texasi kutatók ugyanakkor hisznek abban, hogy amennyiben sikerülne magasan tartani a hormon szintjét - akár gyógyszeres úton -, úgy ezzel lassabb tempóra lehetne inteni az alkoholfogyasztókat, megmentve őket egyben a dehidratáció veszélyeitől is.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.