Meglepő dolog derült ki a magányról

Egy tanulmány szerint az elszigeteltség miatt érzett magány hasonlóan hat az agyunkra, mint az éhség.

A MIT (Massachusetts Institute of Technology) tudósai három éve kezdtek el azon a tanulmányukon dolgozni, melyről akkor még nem is sejtették, hogy a téma és az eredményeik mennyire aktuálisak lesznek az egész emberiségre nézve, amikor ez a tudományos írás megjelenik. Livia Tomova, Rebecca Saxe és csapatuk ugyanis elsőként jegyeznek egy olyan kutatást, amely szerint a magány és az éhség ugyanarra az agyterületre hat, méghozzá ugyanúgy: mindkettő esetén vágyat és sóvárgást érzünk. A tudósok szerint eredményeik az sugallják, hogy a szociális érintkezés ugyanolyan fontos nekünk, embereknek, mint a táplálkozás.

A magány hasonlóan hat az agyra, mint az éhség
A magány hasonlóan hat az agyra, mint az éhség. Fotó: Getty Images

A feketeállományt vizsgálták

A magány így hat az egészségünkre A magány nemcsak annyit jelent, hogy sokat vagyunk egyedül, hiszen vannak, akik kifejezetten élvezik, ha egyedül lehetnek. A magány sokkal inkább a szociális élet és a társas kapcsolatok hiányát jelenti, ami káros lehet az egészségünkre is. Részletek itt .

Tomanova, Saxe és csapatuk negyven önkéntessel vágott bele a munkába. Alanyaikat két csoportra osztották: az egyikre 10 óra éhezés (a résztvevők csak vizet ihattak), a másikra ugyanennyi egyedüllét (telefon, számítógép, internet, regények nélkül) várt. A tudósok a nap végén funkcionális mágneses rezonanciát (fMRI) használva hasonlította össze az önkéntesek agyműködését, különös tekintettel a feketeállományra. Ez a substantia nigra néven is emlegetett agyterület a középagyban található, és fontos szerepe van a függőség, a jutalom és a mozgás szabályozásában.

A kutatók vizuális ingereket is használtak az alanyok vizsgálata során, mint például ételt vagy ölelést ábrázoló képeket - ezektől azt várták, hogy aktiválják a feketeállományt, és beindítják a sóvárgást. Ez így is történt, de ez az agyterület csak és kizárólag azokra az ingerekre reagált, amelyek kapcsolatban álltak az aktuális megvonással - tehát aki éhes volt, annál a feketeállomány egy ölelést ábrázoló kép láttán nem aktivizálódott, de mondjuk a kedvenc nassolnivalója fotójára igen.

A társasági érintkezés alapvető emberi szükséglet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az agyi reakciókat tükrözték az alanyok beszámolói is, hogy mennyire érezték magukat magányosnak vagy éhesnek, habár az éhes csapat tagjai erősebbnek jellemezték saját éhségérzetüket, mint a másik csoport tagjai a magányukat. Az eredményeket mesterséges intelligencia is elemezte, ami a kutatók elmondása szerint szintén megerősítette, hogy a társasági érintkezés alapvető emberi szükséglet.

Tomanova és Saxe azt remélik, folytathatják tudományos munkájukat. A jövőben azt vizsgálnák, hogy a közösségi média hogyan hat a magányra - elviselhetőbbé teszi, vagy ennek épp az ellenkezőjéhez járulhat-e hozzá.

Forrás: nypost.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra