A sejtek egészséges működéséhez elengedhetetlen az oxidatív és reduktív folyamatok együttműködése, amelyet számtalan anti- és prooxidáns enzim vezérel. Ezért is olyan fontos az oxidációs károsodások - például a gyulladás, a napfény és a sugárzás - elleni védelem.
Extra fehérjék védik a sejteket
Az intézet Molekuláris Toxikológia és Immunológia Osztályának kutatói a tanulmányban megmutatták, hogy az általuk feltárt mechanizmus nemcsak megvédi a sejteket, de vezérli is az egyes létfontosságú funkcióikat. Leginkább azok a sejtfunkciók érintettek, amelyek rendellenes működést mutatnak az oxidatív stresszel járó folyamatok - például az öregedés, számos szív- és érrendszeri, illetve neurodegeneratív megbetegedés, valamint rák - esetén. A most felfedezett védőhatás hozzájárulhat ezen betegségek káros hatásainak ellensúlyozásához - közölte Nagy Péter, a kutatás vezetője.
A tanulmány olyan fehérjemódosulatok képződését és visszaalakulását írja le, amelyek további kénatomok beépülésével járnak a cisztein (Cys) aminosavak, vagyis a fehérjék legsérülékenyebb építőegységeinek az oldalláncaiba. A kutatók rájöttek, hogy a fehérjék Cys aminosav komponensei a sejtekben és a szövetekben alapállapotban is nagy arányban tartalmaznak egy extra kénatomot, és emiatt az érintett fehérjék ideiglenesen inaktivált állapotban fordulnak elő. Ez az inaktív fehérjeállomány a sejtek egyfajta "tartalékának" tekinthető, amely megvédi őket az oxidatív károsodások ellen. Erős oxidatív hatás esetén ugyanis ezekből a fehérjékből olyan új módosulatok képződnek, amelyek a stressz elmúltával enzimatikus utakon visszaalakíthatók sértetlen aktív fehérjékké.
A felfedezés felhívja a figyelmet a betegségek és az egészséges életfunkciók finomhangolt oxidatív vonatkozásaira, valamint alátámasztja korábban nem ismert, sejten belüli védekező mechanizmusok létezését.