Peter Zygmunt és Edward Högestätt farmakológiai professzorok hosszú ideje kutatják a fájdalom mechanizmusát az olyan anyagokban, mint például a mustár, a fokhagyma vagy a chili. Nagy mennyiségben ezen anyagok égő fájdalmat és irritációt okoznak a szájban és a torokban, a bőrön kiütést vagy dagadást keltenek, a szembe kerülve pedig erős fájdalmat, valamint könnyeket okoznak. Ezen mechanizmust a könnygáz és a paprikaspray használja ki, mindenki által ismert módokon.
Mindez azoknak is segíthet hosszú távon, akik túlérzékenyek a hidegre , diabéteszes neuropátiában szenvednek vagy kemoterápia hatására váltak hidegérzékennyé. A mustár/fokhagyma-receptor több helyen található a testben, többek között a bőrben, a vesében és a gyomorban - jelenleg pedig több gyógyszergyártó cég is dolgozik azon, hogy olyan receptorblokkoló készítményeket állítson elő, amelyek a viszketést, az inkontinenciát vagy fájdalmat csökkentik. Svéd kutatók szerint pedig mindezen készítmények a hideg okozta fájdalmat is mérsékelhetik majd.
Akik túlérzékenyek a hidegre, azoknak segíthet a kutatás
Ugyanezen receptorok a légutakat irritáló vegyületekre is reagálnak, úgyhogy azon készítmények, amelyek a parfüm, cigarettafüst vagy kipufogógázok káros hatásait mérséklik, a légúti hidegre való túlérzékenységet is csökkenthetik.
A mustár/fokhagyma-receptor és a hideg közti kapcsolat felismerése egyben azt is jelzi, hogy a hőmérsékletérzékelés újabb területét sikerült feltérképezni. "Tudjuk, hogy a chilireceptor nem csak magára a chilire, hanem a 42 fok feletti hőmérsékletre, a mentolreceptor a 28 fok alatti hőmérsékletekre reagál, ezeket kellemesen hűsítőnek tudjuk érzékelni, most pedig az is kiderült, hogy a mustár/fokhagyma-receptor a 20 fok alatti hőmérsékletekre reagál" - mondta el Peter Zygmunt.