A kalitkához hasonló eszköz körülfonja a vérrögöt, ami lehetővé teszi az orvosoknak könnyebb eltávolítását, és a véráram gyors helyreállását.
A stroke-os esetek körülbelül 85 százaléka iszkémiás stroke, amikor a vérrög eljut az agyba, és elzárja annak vérellátását. A maradék 15 százalék vérzéses stroke, mely esetén egy ér megreped az agyban, ami halálos vérzést okozhat.
Az iszkémiás stroke-os betegeket jelenleg a szöveti plazminogén aktivátor (tPA) nevű vérrögoldó gyógyszerrel kezelik, ez azonban csak a stroke utáni első három órában hatékony, ezt követően a vérrög már túl kemény ahhoz, hogy gyógyszerrel fel lehessen oldani. Az új, kísérleti eszköz, amely a Solitaire Flow Restoration Device fantázianevet kapta, valószínűleg jóval a háromórás küszöb után is használható, mert át tudja préselni magát a vérröghöz.
Először egy kis csövet vezetnek a lábszár artériájába, aztán röntgenképek segítségével felvezetik a testben egészen a vérrögig. Egy összecsukható fémketrec van a cső végéhez rögzítve, melyet az elzáródás közepéig nyomnak, majd gombnyomásra kinyitnak. A kalitka azonnal kinyílik, és a fémkeret csapdába ejti a vérrögöt. Ezután az orvosok lassan addig húzzák a teli ketrecet, amíg a vérrög a csőbe nem kerül, hogy ezzel együtt kihúzhassák az érből.
Az utóbbi néhány évben kifejlesztett hasonló vérrögoldó eszközök általában darabokra törik a rögöt, mielőtt megfognák. Ez azzal a kockázattal jár, hogy a vérrög darabjai még mélyebbre hatolnak az agyba, és újabb elzáródást okozhatnak, amit még nehezebb lehet elérni. A Solitaire azzal küszöböli ki ezt a kockázatot, hogy egyben távolítja el a vérrögöt.
Az Amerikai Stroke Társaság New Orleans-i éves konferenciáján a Kaliforniai Egyetem kutatói egy olyan kutatásról számoltak be, amelyben a Solitaire-t hasonlították össze az Amerikában már engedélyezett egyik vérrögoldó eszközzel, a Mercivel. A Merci egy dugóhúzóhoz hasonló fejjel rendelkezik, amely belefúródik az elzáródásba, majd eltávolítja. A kísérletben 113 beteg vett részt, akik felét a Solitaire-rel, a másik felét a Mercivel kezelték. Az eredmények azt mutatták, hogy a Solitaire a betegek 61 százalékában, míg a Merci csak a páciensek 24 százalékában állította helyre a véráramlást.
A Solitaire egyelőre kísérleti szakaszban van, valószínűleg csak évek múlva kerülhet piacra.