Az Európai Parlament (EP) a tavaszi és őszi, egy órás óraátállítás 2021-től kezdődő eltörlése mellett döntött - olvasható az EP oldalán . A Parlament 410 szavazattal, 192 ellenszavazat és 51 tartózkodás mellett döntött így, ezt követően pedig az uniós tagországok kormányaival is egyeztetni kell a dátumokról. A gyakorlatban a tagállamoknak joguk van eldönteni, hogy a nyári vagy a téli időszámítást vezetik be tartósan, ezzel lényegében arról döntenek, hogy mely időzónához akarnak csatlakozni. A téli időszámítást választó országok utolsó váltása a téli időszámításra 2021. október utolsó vasárnapján történhet meg.
Sokat ellenezték az óraátállítást
Az EP közleménye szerint a tagországoknak egymással, illetve az Európai Bizottsággal is egyeztetniük kell annak érdekében, hogy az egységes piac működését ne forgassa fel az, hogy egyes országok a téli, míg mások a nyári időszámítás mellett döntenek. Ha a bizottság úgy látja, hogy a tagállamok tervei fennakadásokat okozhatnak az egységes piac működésében, az átállítás eltörlésének elhalasztását indítványozhatják.
A Parlament 2018 februárjában európai polgárok kezdeményezésére felkérte a Bizottságot, hogy tekintse át a nyári időszámításra vonatkozó irányelvet, és szükség esetén javasolja annak megváltoztatását. Ezt követően egy nyilvános konzultáción az európai polgárok véleményét is kikérték a témában, a 4,6 millió résztvevő elsöprő többsége (84 százaléka) pedig az időátállítás ellen foglalt állást. Az óraátállításról tavaly augusztusban kérdezték Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert egy kormányinfón, akkor úgy válaszolt: nincs kialakult kormányzati álláspont a témában.