Egy új dán kutatás szerint az, hogy van egy agyi régió, amelynek hatására úrrá tud rajtunk lenni az „ünnepi érzet”. A BMJ szaklap karácsonyi számában megjelent tanulmányukban a University of Copenhagen kutatói azt írják: számos ember szenved ünnepgyűlölettől, emiatt is kezdték el kutatni azt, hogy ezen érzet hol alakulhat ki az agyban.
A kutatók 26 önkéntes agyát vizsgálták meg fMRI-vel: a kísérlet során egy olyan zárt tesztszemüveget viseltek, amelynek belső felére kétmásodpercenként vetítettek különböző képsorozatokat: féltucatnyi karácsonyi képet féltucat hasonló, de ünnepi jelleget nem hordozó kép követett - összesen 84 képet mutattak az önkénteseknek. A képek megnézése után pedig egy kérdőívet kellett kitölteniük azzal kapcsolatban, hogy mit gondolnak és éreznek az ünnepi időszakról.
Az eredményeket megvizsgálva a kutatók arra figyeltek fel, hogy míg a karácsonyi képek mindkét csoportba soroltaknál jobban fokozták a látókérgi aktivitást a mindennapos képekhez képest, a karácsonyi csoport tagjainál igen eltérő agyi működést lehetett megfigyelni öt különböző területen. Érdekes módon ezek olyan agyi régiók voltak, amelyeket korábbi kutatások a spiritualitáshoz, illetve az arckifejezések és érzelmek összekapcsolásához kötöttek. Olyan régió is aktivizálódott a képek hatására, amely a világgal való harmóniánk vagy kapcsolatunk észlelésekor, megtapasztalásakor aktív.
Érdemes megjegyezni: az öt területből álló, „karácsonyi érzet hálózatnak” nevezett agyi központot csak karácsonyi képekkel tesztelték – a kutatók még nem tudják, hogy mi történik agyunkban húsvétkor vagy a születésnapunkon.
Forrás: IFL Science