Japán kutatók a világon elsőként olyan baktériumot azonosítottak, amely képes elfogyasztani a műanyagot - közölte a Science magazin . A felfedezés óriási előrelépést hozhat a világszerte PET-palackokban fuldokló nagyvárosok tehermentesítésére, a műanyagnak ugyanis a legpozitívabb számítások szerint is több száz év kell a természetes lebomlásához. Ezekkel a baktériumokkal a folyamat időtartama néhány hétre csökkenthető.
Világszerte nagyjából ötvenmillió tonna polietilén-tereftalátot (PET) termel az emberiség, melynek elhelyezése már most óriási problémát jelent. A PET-palackok kis részét sikerül csak újrahasznosítani, de a legelterjedtebb műanyagként hegyekben áll belőle a hasznavehetetlen felesleg. Japán szakembereknek ugyanakkor sikerült azonosítaniuk a Ideonella sakaiensis 201-F6 névre keresztelt baktériumot, amely képes elfogyasztani ezeket az anyagokat. Mindezt két enzim termelésével teszi, az egyik kémiai anyaggá, a másik pedig a baktérium számára is hasznos energiává alakítja a műanyag hulladékot.
A Psy.org szerint a baktérium nagyjából hat hét alatt képes lebontani egy átlagos méretű palackot, stabil 30 Celsius fokos hőmérsékletnél. A szakemberek szerint ugyanakkor a legnagyobb hangsúlyt még mindig az újrahasznosítás effektívebbé tételére kellene helyezni. Az elolvasztott palackokból ugyanis újat lehet gyártani, így az előállítással járó környezeti terhelés is csökkenthető. A műanyagot evő baktériumokon felbuzdulva a kutatók most további olyan élőlényeket keresnek, amelyek segíthetnek megoldani a hulladék okozta, egyre égetőbb problémát.
Forrás: I love science