Ha bélflóránk egyensúlya felborul, azaz a beleinkben káros baktériumok szaporodnak el, s a jótékony hatásúak megritkulnak, akkor súlyos emésztési problémák léphetnek fel. Az ilyen esetek kezelésére most "székletbank" létesítését, azaz fagyasztott fekália tárolását javasolják szakértők. A kutatók ugyanis új eljárást dolgoztak ki a súlyos bélbetegek kezelésére. Egészséges emberek fagyasztott székletét ültetik át a beteg emberek beleibe. Mindeddig friss székletet használtak ehhez.
A visszatérően fellépő, súlyos bélproblémák esetén vezethet eredményre az új módszer. A vékonybélbe szondán keresztül juttatják be a székletet. Ez az eljárás ugyanolyan hatékonynak bizonyult, mint a hagyományos terápia - írja az amerikai orvos, Ilan Youngster, a bostoni Massachusetts General Hospital munkatársa a Clinical Infectious Diseases című szaklapban.
A Clostridium difficile visszatérő problémákhoz vezet.
A baktériumfertőzés csak az USA-ban évente 250 ezer esetben tesz szükségessé kórházi kezelést, és 14 ezer haláleset is bekövetkezett emiatt. Németországban évente több mint négyszáz ember hal bele a Clostridium-hasmenésbe.
Az antibiotikumok sok esetben nem segítenek ilyenkor. Sőt, éppen ellenkezőleg, a problémákat inkább még fokozzák is, mert a hasznos baktériumokat is elpusztítják. A tanulmány szerint az orvosok 20 beteget kezeltek, akik a kórokozó visszatérő fertőzéseivel küzdöttek. Az érintettek között volt három gyerek is.
A kísérleti eljárás során mélyfagyasztott székletet juttattak be a betegek szervezetébe. A húsz közül 14 már az első kezelés után meggyógyult, ami 70 százalékos arányt képviselt. Ez a gyógyulás azt jelentette, hogy nyolc hét után nem lépett fel újabb hasmenés. Négy tovább betegnél a második kezelés használt. Végül is az egész kísérlet során 90 százalékos gyógyulást értek el a kutatók, akik nem regisztráltak semmilyen váratlan vagy súlyos mellékhatást sem.
Mindezek után a tanulmány szerzői felvetették, hogy a mélyhűtött anyagok tárolására speciális székletbankokat kellene létrehozni. Ezzel egyszerűbbé válna a fekália-transzplantáció, és így a népesség nagyobb része számára válhatna elérhetővé a kezelés. Ennek során igyekeznek a legóvatosabban eljárni a kutatók: a donorokat HIV- és hepatitisz-vizsgálatnak vetik alá először. Azután a székletüket vizsgálják meg, esetleges paraziták, bélférgek és más kórokozók felderítésére.
A transzplantációnak eddig két alkalmazott eljárása ismert: egyesek rektálisan, azaz béltükrözés során kaptak idegen székletet, mások pedig orrszondán keresztül. Ez utóbbi ugyanolyan hatékonynak bizonyult, viszont olcsóbb is volt. A kutatók most egy harmadik megoldáson törik a fejüket, amely egy olyan kapszula kifejlesztését jelentené, amelyet csak le kell nyelni, és a vékonybélben oldódna fel. Ez lenne a következő lépés az eljárás továbbterjesztésében.
Németországban is kipróbálták már a fekália-transzplantációt a Spiegel Online szerint, méghozzá szintén Clostridium-fertőzés esetében. Egyelőre azonban az eljárást nem engedélyezték hivatalosan. Nem lehet ugyanis minden kétséget kizáróan tudni, hogy a transzplantátumok miként viselkednek a befogadó szervezetben. Ugyanakkor az eljárás nagy sikere miatt az orvosok jelentős része a Spiegel Online szerint támogatná a metódus bevezetését.