Mennyire értenek minket kutyáink?

Sokan hisszük azt, hogy kutyáink értik, amit mondunk nekik. Egy új brit kutatás azt állítja: szavaink érzelmi töltetét és jelentését az emberi agyhoz hasonlóan dolgozzák fel.

A korábbi kutatásokból tudjuk azt, hogy a kutyák reagálnak mind szavaink tartalmára, mind pedig a szavak érzelmi tónusára, nyilatkozta Victoria Ratcliffe, a tanulmány szerzője , a University of Sussex PhD-kandidátusa.

Állatot tartani jó, mert rengeteg örömöt okoz - ezt leszögezhetjük. Ám az állattartás veszélyes is lehet, ha figyelmen kívül hagyunk néhány fontos szabályt. Hogy melyek ezek? Ide kattintva kiderül! Az új tanulmányból az is kiderül, hogy a kutyák egyszerre dolgozzák fel az emberi beszéd különböző összetevőit, valamint agyuk nagyon emberszerű abban a tekintetben, hogy a szavak információtartalmát és érzelmi töltetét miként választják külön. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kutyák értik azt, amit mondunk nekik, de az a folyamat, ahogyan feldolgozzák a hallott beszédet, roppantul hasonlít az emberi agy működésére . Minderről többet a Current Biology szakfolyóiratban lehet olvasni.

A kísérlet során a kutyák két oldalukon elhelyezett hangszóróból hallottak szövegeket, amelyek vagy parancsszavak voltak (amelyekre tudtak reagálni), vagy számukra teljesen irreleváns szavak. A szövegeket ráadásul manipulálták: vagy eltúlozták bennük az érzelmi töltetet vagy teljesen megfosztották ettől a szavakat.

A kutyák megértik az emberi beszédet

A kutatók arra figyeltek fel, hogy amikor a kutyák parancsszót hallanak, a jobb oldalra elhelyezett hangszóró felé fordítják fejüket. Ez Ratcliffe szerint azt jelenti, hogy agyuk bal féltekéje jobban dolgozza fel a hallott szöveget: ez a mi esetünkben az az agyfélteke, amely a hangokat és a szavak szintaxisát "kapja el". Amikor viszont a szavak érzelmi töltete volt eltúlozva, akkor a kutyák balra fordították fejüket, ami arra utal, hogy a jobb agyfélteke volt a domináns: ez az emberek esetében a beszéd érzelmi minőségéért és az intonációért felelős.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ratcliffe szerint ha tudjuk, hogy kutyáink hogyan dolgozzák fel, amit mondunk nekik, az hosszú távon sokat segíthet a kommunikációs folyamatokban. Ami viszont az egyedfejlődést illet, úgy tűnik, hogy közvetlenül is összehasonlíthatjuk az embereket és a kutyákat, így megláthatjuk azt, hogy beszédfelfogásunk mely elemei kifejezetten emberiek és melyek azok, amelyeket az emlősök mintegy közös forrásból hoznak.

Mindez természetesen nem lepi meg a kutyatulajdonosokat, akik intuitívan, de tudták már mindezt. A kutatók minderre csak annyit tudtak mondani: a kísérlet csak egy újabb lépés abba az irányba, hogy rájöjjünk: házi kedvenceink sokkal jobban ránk vannak hangolódva, mint azt gondoltuk volna.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.