Miért alszunk rosszul egy új helyen?

A legtöbb ember megtapasztalja az úgynevezett első éjszaka hatást valamikor az élete során. Amikor először alszik ismeretlen környezetben, valószínű, hogy hosszabb ideig tart az elalvás, és az alvás végül nem lesz igazán kielégítő. A tudósok most felfedezték, hogy ez miért lehet.

Bár az első éjszaka hatás ( first-night effect – FNE) már igen régóta ismert jelenség, de a tudomány előtt a lényege rejtély maradt. A FNE olyan ismerős és következetesen megjelenő dolog, hogy az alváskutatók a klinikai környezetben mért első éjszaka adatait eldobják, mivel tudják, hogy a szokatlanság miatt ezek az információk használhatatlanok.

A Brown University kutatói Yuka Sasaki vezetésével kezdte el a jelenség alaposabb feltárását. A csapat azt akarta tudni, hogy miért áll elő az FNE, és hogy van-e haszna.

Fejlett képalkotó eljárásokkal pillanatfelvételeket készítettek alvó agyról, s a csapat részletes képet szerzett az alvás során végbemenő agyi folyamatokról az első éjszakán egy új helyen.

A legtöbb ember rosszul alszik az első éjszaka, ha új helyen van

Sasakit és csapatát meglepték a mérési eredmények. Azt találták ugyanis, hogy az első éjszakai alvás, az agy baloldali féltekéjében sokkal kevésbé volt mély, mint a jobboldalon. A két félteke nem aludt egyenlő mennyiségben, s érezhetően különböző mintákat tudtak megfigyelni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alvásnak négy különböző szakaszát különböztetjük meg, amik egy ciklussá állnak össze. Egy átlagos éjjel mintegy öt ciklust él meg szervezetünk. De mi történik a különböző szakaszok alatt? Részletek! Az elalvás akkor következik be, ha az agynak a két féltekéjét sikerült szinkronba hoznia, de ha fennáll az aszimmetria, akkor tovább tart, mire eljut a szerv az elbóbiskoló állapothoz. Más szóval, minél nagyobb a két félteke viselkedése között az eltérés, annál tovább tart elbóbiskolni.

A kísérlet második szakasza azt mutatta, hogy a bal agyfélteke érzékenyebb volt a külső hangingerekre alvás közben. Amikor a csapat ugyanazoknál végzett méréseket a második éjszaka, a túlzott érzékenység a bal agyfélben már eltűnt.

Nem az ember az egyetlen, amely ilyen agyi viselkedést mutat. Más állatokat is ismertek, amelyeknek az agyuk egyik fele alszik, míg a másik éber. A tengeri emlősökről és néhány madárról ezt már tudjuk. Ez a fajta aszimmetria lehetővé teszi az agy számára, hogy azonosítsa a veszélyesnek ítélt hangokat.

Egy harmadik kísérletben a csapat arra kérte a résztvevőket, hogy érintsék össze finoman az ujjukat, ha hangot hallottak miközben alszanak . Sasaki megállapította, hogy az első éjszakai alvás során (a másodikkal összehasonlítva) a résztvevők nagyobb valószínűséggel reagáltak, és a válaszuk is sokkal gyorsabb volt.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.