Egy nemrég megjelent kutatás szerint a férfiak orra (ugyanakkora testméretre, testalkatra vetítve) átlagosan nagyjából tíz százalékkal nagyobb, mint a nők orra. Vagyis, még ha egyéb jellemzőikben, magasságban és testsúlyban meg is egyeznek, a férfiak szaglószerve láthatóan nagyobb, mint a nőké.
A Journal of Physical Antropology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői nemcsak arra voltak kíváncsiak, hogy miért lehet nagyobb orra a férfiaknak, mint a nőknek, hanem arra is, hogy pontosan mikor alakul ki ez a különbözőség.
A University of Iowa kutatói 20 férfi és 18 nő adatait elemezték, illetve arcvonásaik változásait tanulmányozták, hároméves koruktól egészen a húszas éveik közepéig. Úgy találták, hogy nagyjából 11 éves korukban a fiúk orra nagyobbra nőtt, mint a lányoké, annak ellenére, hogy a testük egyéb arányai azonosak maradtak.
A változás a pubertás kezdetének időszakára tehető, ilyenkor kezd ugyanis a fiúk és a lányok testalkata megváltozni. A lányok testén több zsírszövet alakul ki, a fiúkén pedig több izom. Az izmok működtetéséhez pedig több oxigénre van szükség. A nagyobb orron keresztül több oxigént lehet belélegezni, így a sejtekhez is jóval több jut belőle. A korábbi elképzeléssel ellentétben tehát az orr mérete a légzőszervekkel van komolyabb összefüggésben, nem pedig az arckoponya jellegzetességeivel.
A szakemberek szerint emiatt lehet az, hogy az őseinknek, például a Neander-völgyi embernek jóval nagyobb orra volt, mint nekünk. - Az idő előrehaladtával az emberek testének egyre kevesebb oxigénre volt szüksége, mert egyre kevesebb izomszövetünk lett - mondta Nathan Holton, a kutatás vezetője.