Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert?

Ma már korántsem érvényes minden esetben a "naponta 3x, étkezés után" szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.

A modern gyógyszerkészítmények és új gyógyszerformák egyik legfontosabb célja a nyújtott, hosszabban tartó hatás, ezért sokszor felesleges a napi háromszori szedés. Ráadásul számos jelentős vizsgálat is bebizonyította az ettől eltérő gyógyszerhasználat szükségességét – figyelmeztet Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa.

Nem mindegy, mikor

Bizonyos orvosságoknál hangsúlyozottan nem mindegy, hogyan és mikor nyeljük le. Sok gyomorégés elleni szereket viszont éppen evés után egy-két órával kell bevenni, mert ekkor kötik meg leghatásosabban a gyomorsavat.

A vaskészítmények ajánlatos citrom-, vagy narancslével bevenni, ugyanis a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását. Más gyümölcslevek is beválhatnak ebből a szempontból, mert a gyümölcssav kémhatása hasonlóan jó hatással van a vas felszívódására.

Nem mindegy mikor és mivel vesszük be gyógyszereinket

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Reggel vagy este?

Amennyiben tartósan, hosszú távon szedünk gyógyszert, a legfőbb szabály a rendszeresség. Vagyis ajánlatos mindig azonos időpontban bevenni a készítményt, így sokkal kisebb a valószínűsége, hogy elfelejtjük, esetleg többször vesszük be, és így lehet a leginkább biztosítani a mindig megfelelő hatóanyag-tartalmú vérszintet is. Amennyiben az az előírás, hogy naponta kétszer alkalmazzuk a gyógyszert, akkor ez reggelre és estére vonatkozik.

Vannak bizonyos gyógyszerek, például a kortizol -készítmények, amelyeket reggel a legcélszerűbb lenyelni, ahogyan a reggeli órák a legalkalmasabbak az allergiaellenes gyógyszerek bevételére is.

Fontos, hogy minden gyógyszert nagy pohár vízzel (vagy adott esetben teával, gyümölcslével) nyeljünk le, a nyelőcső-károsodás elkerülése miatt lehetőleg ülve vagy állva.

Kölcsönhatások

Egyre közismertebb, hogy egyes ételek, táplálkozási szokások, más gyógyszerek vagy étrendkiegészítők befolyásolhatják a bevett gyógyszer(ek) hatását, felszívódását, kiürülését. Szerencsére kevés azon gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatás, amely súlyos, vagy akár életveszélyes hatást eredményezne. Viszont az élelmiszerek egyes tulajdonságai befolyásolhatják a gyógyszer hatását, megváltoztathatják a gyomor- és bélrendszer mozgékonyságát (motilitását), a mozgás erősségét, módosíthatják a pH-viszonyokat, komplex vegyületek képződhetnek vagy a felszívódás helyén megváltozhat a véráram.

Étkezés után általában lelassul a gyomor-bélrendszer mozgása, így ez nyilván a gyógyszerek továbbjuttatását is érinti. A szénsavas italok például lassítják a gyomor-bél motilitását, így hatással lehetnek a gyógyszerek leszívódására, csökkentve az időegység alatt a gyomorból a vékonybélbe átkerülő gyógyszermennyiséget. A felszívódás helyén (például a szájüregben, gyomorban, bélrendszerben) a közeg pH-értéke is szerepet játszik a tabletták, kapszulák szétesésében – hangsúlyozza Dr. Mármarosi István.

A komplex vegyületek képződésére a leginkább jellemző példa a tetraciklin hatóanyag, valamint a kalcium- és magnézium tartalmú ételek kölcsönhatása, amelynek elkerülése érdekében a tetraciklin tartalmú antibiotikumokkal egy időben tejet, tejterméket nem lehet fogyasztani.

A cigarettafüstben levő kémiai anyagok növelhetik bizonyos májenzimek aktivitását. Ennek eredményeképp a dohányzás csökkenti bizonyos gyógyszerek, például a propoxifen (egy fájdalomcsillapító) és a teofillin (légutakat tágító, hörgtágító hatású anyag) hatékonyságát. Az alkohol is befolyásolja a szervezetben zajló folyamatokat, és kölcsönhatásba lép számos gyógyszerrel, erről az orvosok és a gyógyszerészek tudnak felvilágosítást nyújtani.

Mikor nem szedhetünk egyes gyógyszereket?

Számos ok állhat annak hátterében, ha valaki valamilyen gyógyszert nem szedhet, az egyik legtipikusabb példa erre a terhesség és a szoptatás. Gyakori az is, hogy a máj- vagy vesebetegségek miatt nem szabad bizonyos készítményeket használni. Ha valaki allergiás hatóanyagra vagy töltőanyagra, kérje meg az orvosát, hogy állítson ki erről igazolást, és praktikus ezt magánál is hordani.

A gyógyszerek szedésének körülményeiről, allergiákról, kölcsönhatásokról érdemes minden olyan esetben megkérdezni az azt felíró orvost, amikor új készítménnyel találkozunk. Ugyanígy fontos, hogy elmondjuk, milyen gyógyszereket szedünk, hogy elkerülhető legyen a hatások összeadódása, kioltása vagy módosulása. Ugyanakkor a betegtájékoztatót minden esetben érdemes elolvasni.

Forrás: Oxygen Medical

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.