Skót egyetemeken dolgozó villamosmérnökök, infektológusok és anyagmérnökök közös munkával kifejlesztettek egy mikrohullámú sterilizációs módszert, ami forradalmasíthatja a mentőautók fertőtlenítését - írja a kutatás központjául szolgáló Heriot-Watt Egyetem honlapja . Jelenleg a mentőautók fertőtlenítését vegyszerekkel és kézi munkával végzik mindenhol, ami veszélyes lehet a takarítókra, valamint alkalmanként 30-40 percet vesz igénybe. Értelemszerűen ez idő alatt a jármű a telepen áll, nem végez életmentő tevékenységet, ami fennakadásokat okozhat a szolgáltatás szervezésében. Az új technológiával töredékére csökkenthető a kiesési idő.
Távirányítással is biztonságos
Az utóbbi években számos módszert kipróbáltak a felületek fertőtlenítésére és sterilizálására a hidrogén-peroxidos permettől az UV-fényen át az infravörös sugárzásig. Ám ezek az eljárások károsíthatják a berendezéseket, illetve ártalmasak lehetnek az egészségre, ezért hosszú távon nem bizonyultak megfelelőnek. Mindez elkerülhetővé válik az új technológiával, amely esetén a fertőtlenítendő felületet egy vizes oldattal bepermetezik, majd elektromágneses hullámmal besugározzák, a gyorsan felforrósodó oldat pedig sterilizálja a felületet. Automatizálással ez biztonságos távolságból irányítható, tehát a takarítószemélyzet nem kerül fizikai kontaktusba sem a szennyezett felülettel, sem a tisztítószerrel.
Egy kisbaba adta az ötletet
A mikrohullámos fertőtlenítéshez a tesztmentőautóba olyan antennákat szereltek, mint amilyenek a mobiltelefonban és az otthoni wifirendszerekben vannak. Az antennák segítségével a mikrohullámokat azokra a helyekre lehet irányítani, ahová szükséges. A vizsgált koronavírusok elpusztításához elegendő volt viszonylag alacsony, 60 Celsius-fokos hőmérsékletre felmelegíteni a felületet 30 másodpercre. Ennyi idő alatt nem károsodik a felület, de csíramentessé válik.
A mentőautó sterilizálásához az adta az ötletet a kutatást vezető rádiófrekvenciás mérnöknek, hogy a kisfia cumisüvegét is a mikróban fertőtlenítette. Úgy gondolta, ha az bizonyítottan veszélytelen, akkor a módszer nagyobb léptékben is működhet. Hordozható berendezés kifejlesztésével a mikrohullámos fertőtlenítést bármilyen környezetben alkalmazni lehet, a kórházi műtőktől az éttermekig vagy repülőgépekig.