A tudósok három jól elkülöníthető, úgynevezett szomatotípust jegyeztek fel, az endomorf, a mezomorf és az ektomorf típusokat, amik a zsír és az izom elhelyezkedése alapján különböztethetőek meg.
Az ektomorf testalkatúak esetében karcsú, törékenynek tűnő testről beszélünk, keskeny vállakkal, csípővel és mellkassal, kevés zsírral és izomzattal. Tipikus példái a modellek vagy a kosárlabda-játékosok. A celebek közül például Paris Hilton, Courtney Cox vagy Keira Knightley esik ebbe a kategóriába.
A mezomorfia esetében az izmok, a csontok és kötőszövetek dominálnak, zömökebb, szögletesebb testalkatot mutatva. Ők azok, akikre leginkább sportos testalkatúként hivatkozunk és valóban, amellett, hogy kevés zsír van a testükön, könnyen tudják növelni izomtömegüket és erejüket. Mezomorf testalkattal rendelkezik például Michelle Obama és Madonna.
Híres nők és testalkatok: Paris Hilton (ektomorf), Michelle Obama (mezomorf), Kate Winslet (endomorf) Az endomorfia fő jellemzője a lágy kerekdedség, az ilyen testalkatú hölgyeket szokták leginkább nőiesnek nevezni. A néha körte alaknak is nevezett endomorfia esetében a testzsír jelenléte százalékosan magasabb, mint a másik két alkatnál, a test alapvetően nagyobb, de a vállak többnyire keskenyek, akárcsak a bokák és a csuklók. Ilyen alakot tudhat magáénak például Kate Winslet vagy Christina Hendricks illetve a néhai Marilyn Monroe.
Az testalkat meghatározása azért is fontos, mert nem mindegy, milyen alakkal milyen edzést végzünk. Az ektomorfok esetében nem a rövid, intenzív mozgás a leghatékonyabb, hanem az olyan állóképességet igénylő típusok, mint a triatlon vagy a hosszútávfutás.
A mezomorfok, mivel többnyire erősebbek olyan intenzívebb sportokat is kipróbálhatnak, mint például a sprintelés, vagy a versenybiciklizés. Az endomorfok pedig inkább a sok erőt és testtömeget igénylő sportokban jeleskedhetnek, mint amilyen a súlyemelés.
Forrás: www.dailymail.co.uk