Mit együnk epebaj esetén?

Az epebetegségek nagy része epegörcs formájában jelentkezik. Ahhoz, hogy elkerüljük a további problémákat, érdemes odafigyelni az étkezésünkre. Milyen ételeket, élelmiszereket fogyasszunk, illetve mit tegyünk tiltólistára?

Kezdjük az alapokkal

Az epebetegségek kialakulásának oka a táplálkozásban keresendő, ugyanis a legtöbb epekő koleszterin alapú, így feltételezhető, hogy a zsíros, nehéz ételek a betegség fő kiváltói. Ez azonban nem az egyetlen ok, ugyanis a rostban szegény táplálkozás, nem elegendő vitaminbevitel, valamint a cukorban gazdag étkezés is felelőssé tehető. Rengeteg konzervet és készételt fogyasztunk, keveset főzünk magunkra, nem friss és termelőktől beszerzett alapanyaggal dolgozunk, így könnyen kialakulhatnak ezek a betegségek. A megoldás, ha beiktatjuk az otthoni főzést a mindennapjainkba, hiszen csak akkor lehetünk biztosak abban, mi kerül a tányérra, ha mi magunk készítjük el.

Az instant ételeket, ízfokozóban gazdag készételeket pedig jobb hanyagolni. Fontos tudni, hogy nem érdemes kihagyni semmilyen tápanyagot az étkezésből, még a zsírt sem, sokkal jobban járunk, ha igyekszünk változatosan étkezni. Azonban a megtervezett étkezések után is jelentkezhet epegörcs , ilyenkor érdemes ízesítetlen teát inni, valamint burgonyát, kétszersültet fogyasztani. A koplalást és a hosszú fogyókúrákat viszont felejtsük el, ugyanis a koleszterines kövek könnyebben kialakulnak, ha gyorsan fogyunk.

Hogyan étkezzünk?

Érdemes napi többször, kis adagokban étkezni, ugyanis a túl sok étel rendkívül megterheli az epét. Különösen fontosak ezek a kis étkezések az epehólyag nélkül élők, műtéten átesettek körében, hiszen nem tudja hol tárolni az epét a szervezet, így egyszerre csak kisebb adagokban tudja bontani a zsírt. Az epehólyag szempontjából nézve érdemes reggelire valami meleg itallal, például teával indítani a napot, majd teljes kiőrlésű terméket fogyasztani mellé sajttal, vagy rántottával. Tízóraira, uzsonnára is nyugodtan fogyaszthatunk valamilyen könnyű ételt, például zsírszegény joghurtot vagy gyümölcsöt. Ebédre érdemes valamilyen zöldséges levest választani, kevés sovány hússal és sok zöldséggel folytassuk az étkezést. Vacsorára igyekezzünk zsírszegény élelmiszert választani. A dietetikusok napi 40-60 gramm zsírt javasolnak, ez segít az epekövesség megelőzésében.

Epebetegség esetén fontos, hogy mindennap együnk gyümölcsöt!

Mit ne együnk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kisebb mértékben szinte minden megengedett, azonban van pár olyan étel, amit jobb, ha teljesen kihagynak az epebetegek. A tünetek elkerülése végett érdemes mellőzni a túl zsíros ételeket, húsokat, sajtokat, szalonnát, mindent, ami bő zsírban sül, illetve a panírozott ételeket, a száraz hüvelyeseket és a puffasztó zöldségeket, mint a káposzta vagy a karfiol. Ugyanez igaz a friss kelt tésztákra, kenyerekre is. A túl csípős ételek is gondot okoznak, így a fűszerpolcról is érdemes száműzni a chilit, a borsot, a pirospaprikát, a csípős, erős fűszereket.

A hagyma és a paprika is jobb, ha tiltólistára kerül, a gyümölcsök közül pedig hanyagoljuk a körtét és az őszibarackot. Előfordulhat, hogy egyeseknél gondot okozhatnak bizonyos tejtermékek, főleg a kefirrel és a joghurttal lehet gond, ezért érdemes megfigyelni mit bír a szervezetünk. A növényi olajokból ne a keményítettet válasszuk, de ezen felül, kis mennyiségben ehetünk természetes olajokat, olívaolajat, lenmagolajat, tökmagolajat. Az állati zsírokkal legyünk óvatosabbak, főként a libazsírral, sertészsírral.

Mi mindent kell tudni az epekőről ?

Amiket nyugodtan ehetünk

Sovány húsokat nyugodtan fogyaszthat az, aki epebeteg, apró trükköket is bevethetünk, például a szárnyasok bőrétől megszabadulva kevesebb zsír kerül az ételbe. A sütőipari termékekből válasszuk a teljes kiőrlésűeket , ezzel a rostbevitelnek is kedvezünk. Jó lehet még a rizs, bulgur, quinoa, burgonya, ezt főzve, vagy kevés zsiradékkal elkészítve érdemes fogyasztani. Zöldségek közül a saláták, a rukkola, az articsóka, spenót, zsenge zöldbab és zöldborsó, valamint általánosságban a zöld színű zöldségek nyugodtan fogyaszthatóak. A gyümölcsök közül válasszuk az érettebbeket.

Fontos, hogy gyümölcsöt mindennap együnk! Érdemes odafigyelni az élelmiszerek elkészítésére is, ugyanis a párolás, pürésítés, turmixolás könnyebben emészthetővé teszi az ételeket. Húsok esetében használjunk sütőzacskót, alufóliát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra