A kannabiszt (a marihuánát vagy a hasist) ma már leginkább úgy ismerik, mint olyan könnyűdrogot, amelyet szabadidejükben, szórakozásként használják a fiatalok, így a társadalmi elfogadottsága is egyre nagyobb.
Rengeteg vita folyik arról, milyen jótékony hatásuk lehet a könnyűdrogoknak, de a kép nem fehér és fekete. A kannabisz egyik összetevője, a tetrahidrokannabinol (THC) például függőséget okoz, de fogyasztása további kockázattal is jár.
Ha tejes képet akarunk kapni, az alábbi kilenc tényt mindig tartsuk szem előtt.
- A marihuána a legrosszabb esetben halált okozhat, legalábbis volt már rá példa, legutóbb két esetben, Düsseldorfban. Szakértők szerint ez szívkárosodás esetén fordulhat elő, bár figyelmeztető jel lehet, hogy a két fiatal áldozat esetében nem ez állt a háttérben.
- A kannabisz fő összetevője, a THC szívritmuszavart okozhat.
- A gyakori "füvezés" a vérnyomást is növeli, annak minden negatív hatásával.
- Felgyorsul a pulzus, ami hosszú távon megterheli a szívet.
- A marihuána rendszeres vagy túlzott fogyasztása károsítja az agyat, amelynek térfogatát zsugorítja, és bizonyíthatóan csökkenti az intelligenciahányadost (IQ). Ráadásul minél fiatalabb korában kezd valaki füvezni, annál nagyobb a kockázat.
- Egy kanadai tanulmány szerint, aki füvezett, sokkal több súlyos közlekedési balesetet okoz, mint a józan vezetők.
- A marihuána jobban károsítja a tüdőt, mint a sima dohány.
- A függőknél kétszer akkora a valószínűsége a pszichózis kialakulásának, mint a nem fogyasztók esetében.
- Aki gyakran füvezik, elveszti érdeklődését a világ iránt, motiválatlanná és kedvetlenné válik. Tipikus válasz lesz a "nem érdekel", ami az oktatás, a munka és a magánélet területén is érezteti a negatív hatását.
Forrás: Focus Online