A stresszes munka és életstílus hosszú távon árthat a rövidtávú memóriának - figyelmeztetnek Az Iowai Egyetem munkatársai. Kutatásuk alapján ugyanis a kortizol hormon szintje összefügg a rövidtávú memória működési zavaraival időskorban.
A kortizolszint alkalmankénti és rövid ideig tartó emelkedése elengedhetetlen a túléléshez. Lehetővé teszi, hogy az ember megbirkózzon a stresszhelyzettel és a kihívásokkal, mégpedig a figyelem és a racionalitás fokozásával.
A túl magas vagy túl hosszan tartó emelkedés - ami elhúzódó stressz esetén következhet be - emésztési gondokhoz, szorongáshoz, hízáshoz és magas vérnyomáshoz vezethet , mint ahogy az már korábbi vizsgálatokból kiderült.
"A stresszhormonok szerintünk jelentős mértékben meghatározzák az agy kémiai egyensúlyát. A hatásuk olyan, mint egy kavicsé a tengerparton: hosszú évekbe telik, mire lebomlanak és eltűnnek" - fogalmazott Jason Radley professzor.
A tudósok az emelkedett kortizolszintet a prefrontális kéreg idegsejt-szinapszisainak fokozatos elhalásával hozták összefüggésbe - azzal az agyi régióval, amely a rövid távú memória "színhelye". A szinapszisok azok kapcsolatok, amelyek hozzájárulnak az információ feldolgozásához, tárolásához és előhívásához. Hosszú távú és ismételt kortizol-kitettség esetén, az idő előrehaladtával csökkenhet a szinapszisok mérete, s fel is szívódhatnak.
Noha egyelőre előzetes kutatási eredményekről van szó, a című szakfolyóiratban közzétett tanulmány új utat nyithat az idősek memóriazavarának megelőzésére és kezelésére. A szakértők úgy találták, hogy a kortizol ilyen irányú negatív hatása 65 esztendős kor körül érvényesül.