A Framingham Láb Tanulmány keretében 1370 felnőttet vizsgáltak, és kimutatták, hogy a rendellenesség erőteljesen megjelenik a családi kórtörténetben, ami genetikai hajlamra utal. Az eredmények azt a korábbi feltételezést támasztják alá, mely szerint a lábbeli súlyosbíthatja ugyan a problémát, mégsem teljes egészében ez felelős a rendellenességért.
A 2002 és 2008 között végzett kutatás során olyan embereket vizsgáltak, akik valamilyen lábbetegségtől, például bütyöktől vagy kalapácsujjtól szenvedtek. Miután ugyanezeknek a rendellenességeknek az előfordulását a közeli családtagokban is megvizsgálták, kiderült, hogy a bütyök családon belüli előfordulása erőteljes családi kórtörténetet mutat a férfiakban és a nőkben egyaránt az életkortól függetlenül. Az összefüggés a nőkben még erősebbnek mutatkozott.
Dr. Marian Hannan, a kutatás vezetője úgy véli, ez arra utal, hogy egy bizonyos lábfejforma öröklése hajlamosíthat arra, hogy az adott személyben kialakuljon a rendellenesség. A szakértők szerint tehát a korábbi tévhit szerint nem maga a cipő okozza a bütyköt, hanem az emberek eleve genetikai hajlammal rendelkeznek, és a rossz lábbeli csak tovább súlyosbítja a problémát. Mivel csontdeformitásról van szó, ha valaki megpróbálja belepréselni egy cipőbe, nem fog sikerülni. Ha pedig már kialakult a bütyök , inkább kényelmes cipőt érdemes választani.