Eredményeik szerint CT-t csak azokban az esetekben kellene készíteni, mikor a ultrahang eredménye nem egyértelmű, illetve mikor a klinikai tünetek negatív ultrahang ellenére is erősen valószínűsítik a diagnózist.
Dr. Diana E. Gaitini, a haifai Rambam Egészségügyi Központ orvosa és munkatársai a színes Doppler ultrahang megbízhatóságát vizsgálták olyan betegeken, akiket a sürgősségi osztályról vakbélgyulladás gyanújával küldtek a radiológiára. Eredményeikről az American Journal of Roentgenology májusi számában számoltak be. Vizsgálatuk 2003 januárjától 2006 júniusáig tartott, ezalatt összesen 420 beteg érkezett. Computer tomographiás (CT) vizsgálatra 132 esetben került sor; olyankor, ha az ultrahang eredménye nem volt egyértelmű, vagy a negatív lelet ellenére is valószínűsítették a vakbélgyulladást.
Az ultrahang pontosan diagnosztizálta a vakbélgyulladást 75 esetből 66-szor, és korrekten zárta ki 326 esetből 312-ben. Így a módszer érzékenysége 74,2%, fajlagossága pedig 97%. A CT mindössze egy esetben nem hozott egyértelmű eredményt. Pontos volt a lelet 39 vakbélgyulladásos esetből 38-szor, és minden további (92) nem vakbélgyulladásos esetet sikeresen zárt ki. A CT érzékenysége így kimagasló, 100%, fajlagossága 98,9%. Az ultrahanggal 82, a CT-vel 42 beteg esetében egyéb - nőgyógyászati, urológiai vagy emésztőrendszeri - diagnózisra jutottak. A 97 vakbélgyulladás miatt műtött beteg közül két esetben találtak egészséges vakbelet. Öt más kórismével operált betegnél a műtét megerősítette a képalkotók által felállított diagnózist.
Dr. Gaitini csoportja szerint az ultrahang azért választandó elsőként, mert így a beteget megóvhatjuk a sugárzástól, ami különösen a fiatal betegek esetében nem elhanyagolandó szempont, maga a vizsgálat könnyebben elérhető és olcsóbb is. A viszonylag magas álnegatív ráta miatt azonban a gyanús esetekben a CT mindenképp ajánlott.
Forrás:
Medipress hírszolgálat