"Lényeges, hogy a nap melyik szakában végzünk el bizonyos vizsgálatokat, például olyan teszteket, melyek a kognitív képességeket mérik. Az idősebbek a reggeli órákban jobban tudnak koncentrálni és könnyebben zárják ki a zavaró tényezőket" - mondta John Anderson, a kutatás vezető szerzője.
Dr. Anderson és kollégái 16, 19 és 30 év közötti, és 16, 60 és 82 év közötti felnőttet vizsgáltak, akiket memóriateszt-sorozatnak vetettek alá 13 és 17 óra között. A résztvevőknek képek és szavak kombinációit kellett megjegyezniük. Zavaró tényezőként irreveláns képeket és szavakat is mutattak nekik. A feladat közben funkcionális MRI-vel vizsgálták a résztvevők agyát, így megállapíthatták, az agy mely részei voltak aktívak. Úgy találták, az idősebbek figyelmét könnyebb elterelni , különösen a késő délutáni órákban. Ilyenkor gyakrabban kalandoztak el a gondolataik is.
Azonban a kísérlet második szakaszában, mikor a tesztet reggel 8:30 és 10:30 között végezték el, az idősebbek teljesítménye szignifikánsan nőtt, jobban tudtak teljesíteni és legalább olyan eredményeik voltak, mint a fiatalabb korosztályba tartozóknak.
Dr. Lynn Hasher, a tanulmány másik szerzője szerint ezek az eredmények nemcsak a mindennapokban lehetnek fontosak, de az orvosi teszteknél és kutatásoknál is. Ha ugyanis nem veszik figyelembe, mikor végeznek el bizonyos teszteket, az hamis eredményt adhat az idősebb korosztály kognitív képességeiről. "Ha pedig egy idősebb személynek bonyolultabb mentális feladatot kell elvégeznie, szervezze úgy a napját, hogy ezt reggel csinálhassa meg" - tette hozzá dr. Anderson.
A kutatás eredményeiről a című szaklapban számoltak be.